BRATISLAVA – Minister vnútra Robert Kaliňák sa podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana pustil riskantnou cestou, keď začal počas mimoriadnej schôdze parlamentu obhajovať postup policajtov pri zásahu v rómskej osade v Moldave nad Bodvou napriek tomu, že nie je ukončené vyšetrovanie.
Ako povedal, ak prokuratúra dospeje k inému rozhodnutiu, aké obhajoval Kaliňák, minister bude mať vážny problém. Abrhan zároveň upozornil, že Kaliňák len veľmi ťažko dokáže obhájiť nečinnosť polície aj pri incidentoch pred študentským barom v Nitre, keď násilníkov obvinili až po troch mesiacoch „To je ďalší risk, ktorému sa počas tejto schôdze vystavil obhajobou nečinnosti policajného zboru,“ zdôraznil Abrhan. Podľa neho Kaliňák sa vydáva riskantnou cestou úplne zbytočne, keď ešte pred ukončením vyšetrovania vydáva obhajujúce stanovisko. „Pokojne by mohol počkať na výsledky vyšetrovania a na základe toho sa rozhodnúť, či bude postihovať preukázané nezákonné konanie, alebo obhajovať,“ povedal Abrhan.
Nervozita, nespokojnosť a neistota s činnosťou prokuratúry podľa podpredsedu KDH u poslancov Smeru-SD narastá, preto v návrhu uznesenia na mimoriadnej schôdzi NR SR vyzvali generálneho prokurátora, aby v prípade vyšetrovania postupu polície v Moldave nad Bodvou zabezpečil objektívne a nestranné vyšetrovanie. „Poslanci Smeru žiadajú od generálnej prokuratúry to, čo ona musí zabezpečiť zo zákona vo všetkých prípadoch. Nielen v tomto,“ konštatoval Abrhan. Nezávislé vyšetrovanie má byť podľa neho samozrejmosťou. „Z návrhu uznesenia vyplýva, že poslanci Smeru majú pochybnosti, či prokuratúra takto koná vo všetkých prípadoch,“ uviedol.
Podľa Abrhana sa ukazuje, že Smeru-SD sa darí zvyšovať počet poslancov, ktorí sú v takýchto sporoch ochotní podporiť vládu. „Traja poslanci OĽaNO Štefan Kuffa, Eva Horváthová a Peter Pollák podporili návrh uznesenia, ktoré predložila predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Týmto sa poslanci Smeru-SD blížia k ústavnej väčšine.
Vládny Smer-SD odmietol vo štvrtok opozičné uznesenie k postoju vlády voči ombudsmanke Jane Dubovcovej a namiesto neho na mimoriadnej 30. schôdzi NR SR schválil text, ktorý predložila predsedníčka poslaneckého klubu vládnej strany Jana Laššáková. Národná rada SR tak vyjadrila vážne znepokojenie z pokusov o zneužitie témy policajného zásahu v rómskej osade v Moldave nad Bodvou na vytváranie protirómskych a protipolicajných nálad v spoločnosti. Parlament tiež zobral na vedomie postup vlády, ktorá neumožnila verejnej ochrankyni práv vystúpiť na zasadnutí kabinetu. Národná rada rovnako zobrala na vedomie plánovaný návrh novelizácie predpisov, ktoré upravujú zásahy policajtov a vyhotovovanie obrazových záznamov z policajných zásahov. Parlament odporučil generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi zabezpečiť nezávislé a objektívne vyšetrenie policajného zásahu z 19. júna v rómskej osade v Moldave nad Bodvou.
Opozícia presadzovala, aby národná rada vyjadrila vážne znepokojenie nad postupom vlády, ktorá na januárovom zasadnutí neumožnila ombudsmanke informovať kabinet o údajnom porušení základných práv a slobôd pri policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou. Predseda parlamentu Pavol Paška mal podľa poslancov Ľudovej platformy na januárovú schôdzu národnej rady zaradiť správu verejnej ochrankyne práv o policajnom zásahu v rómskej osade na východnom Slovensku.
Minister vnútra Robert Kaliňák mal zároveň prijať opatrenia na zabezpečenie ochrany základných práv a slobôd pri vykonávaní policajných akcií. Rovnako mala vláda uspokojivo vyriešiť umiestnenie úradu ombudsmana vo voľných priestoroch, ktoré patria ústredným orgánom štátnej správy. Úrad dnes podľa opozície dáva 70 percent svojho rozpočtu na prenájom priestorov súkromnej firme.