BRATISLAVA – Vyšetrovanie jednej z najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica - nástenkového tendra za takmer 120 miliónov eur sa podľa Hospodárskych novín (HN) blíži ku koncu.
Medzi obvinenými figurujú aj dvaja bývalí ministri výstavby za Slovenskú národnú stranu (SNS) – Marián J. a Igor Š. Podľa informácií HN by prípad už v najbližších týždňoch mal skončiť návrhom na podanie obžaloby. Pre HN to potvrdil šéf Národnej jednotky finančnej polície Martin Krčmárik. Tvrdí, že treba vypočuť už len jedného svedka. Potom polícia pripraví spis na preštudovanie obvineným. O tom, či kauza skončí na súde, rozhodne prokuratúra.
„Zatiaľ túto informáciu nemám, keď ju budem mať, vyjadrím sa,“ reagoval na avizované uzavretie prípadu políciou exminister Marián J., ktorý figuruje medzi obvinenými. S ostatnými aktérmi sa novinám nepodarilo spojiť. Jeho nástupca Igor Š., ktorý mal tender pripravovať, už dávnejšie odmietol reagovať na otázky súvisiace s touto kauzou.
Viac nevedia ani v SNS. „Predsedníctvo vlani odporučilo obom exministrom, aby si pozastavili členstvo v strane, kým sa kauza nevyšetrí. Ani jeden tak neurobil,“ informovala hovorkyňa národniarov Zuzana Kohútková. Ani jeden z nich nefiguruje podľa obchodného registra v žiadnej firme.
Kauza, pre ktorú prišli o kreslá obaja ministri za SNS, siaha až do roku 2007. Vtedy rezort výstavby pod vedením Janušeka vypísal lukratívny tender na právne služby a propagáciu eurofondov. Dodávateľa však nehľadal vo verejnej súťaži. Informácia sa objavila len na neverejnej nástenke v budove ministerstva.
Pravdepodobnosť, že si oznam všimne niekto z potenciálnych uchádzačov, sa rovnala nule. Prihlásil sa jediný uchádzač – konzorcium, kde patrili aj firmy Zamedia a Avocat, blízke vtedajšiemu predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Predstavitelia Avocatu do uzávierky na otázky HN neodpovedali. Vyšetrovateľ pre nástenkový tender obvinil okrem dvoch exministrov aj Zdenku K., ktorá ako odborne spôsobilá osoba pripravovala podklady, a ďalších dvoch ministerských úradníkov. Pätica obvinených podľa polície v spolupráci s ďalšími nezistenými osobami vytvorili podmienky pre vopred vybratého uchádzača.
Jedným z dôkazov v kauze majú byť aj počítačové súbory so zmluvami, ktoré boli vyhotovené ešte pred otvorením obálok s ponukami.
„Zmluva medzi ministerstvom a jedným konzorciom bola vypracovaná pred otvorením obálok a vyhodnotením ponúk, a v tomto čase vôbec nemali mať ministerskí úradníci vedomosť, o koho išlo,“ priblížil ešte v roku 2011 vtedajší štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka. Našli sa údajne v počítači Zdenky K. Vec vyšetrujú ako machinácie pri verejnom obstarávaní.
Páchateľom hrozí až 12-ročný trest. Pochybenie v tendri našiel Úrad pre verejné obstarávanie aj Najvyšší kontrolný úrad. Na základe ich kontrol vtedy ministrov odvolával premiér Robert Fico.
Polícia upozorňuje, že od júna 2007 do apríla 2009 išlo cez nástenkový tender približne 12,7 milióna eur z rozpočtu štátu. Ďalšie peniaze stoplo až uznesenie vlády, na základe ktorého muselo ministerstvo spornú zmluvu zrušiť.
Tender mal dohru aj v Bruseli. „V prípade, že sú porušené pravidlá o verejnom obstarávaní, môže Európska komisia rozhodnúť o nepreplatení nákladov na projekt,“ upozorňuje hovorca zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik. Práve tak to bolo aj pri kauze nástenka. Približne 12 miliónov na právne či poradenské služby nám Brusel odmietol preplatiť.
Peter Kunder z Aliancie Fair-play je presvedčený, že nástenkový tender bol ukážkou, aká dôležitá je verejná kontrola. „Odhalenie plytvania totiž neprišlo zo strany štátnych kontrolných orgánov a ani k jeho zastaveniu by nedošlo bez verejného tlaku, ktorý vytvárali hlavne mimovládky a médiá,“ pripomenul.