BRATISLAVA - Slovensko plánuje podpísať medzinárodný dohovor o zákaze kazetovej munícii. Vláda dnes prerokuje záväzky, ktoré SR z toho vyplynú. Už v tomto roku sa začne s prístupovým procesom tak, aby dokument nadobudol pre Slovensko platnosť od roku 2016.
Do konca roka 2023 bude musieť zlikvidovať takúto muníciu, ktorou momentálne disponujú Ozbrojené sily SR. Predpokladá sa, že za osem rokov by na tento účel malo ísť 5,552 miliónov eur.
Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2010, ale SR patrí k siedmim členským štátom Európskej únie, ktoré ho zatiaľ nepodpísali. Medzinárodný tlak na krajiny, ktoré ešte nie sú jeho signatármi, sa neustále zvyšuje.
"Nepristúpenie k dohovoru a prípadná ďalšia exportná činnosť s kazetovou muníciou môžu vážne poškodiť zahranično-politickú reputáciu Slovenska," upozorňujú ministerstvá obrany a zahraničných vecí.
Na programe 90. schôdze je aj strednodobá stratégia rozvojovej spolupráce SR na roky 2014 až 2018. Medzi najdôležitejšie zmeny patrí zníženie počtu prioritných krajín zo súčasných 19 na 10. Odhadovaný objem financií vynaložených na celkovú oficiálnu rozvojovú pomoc (ODA) predstavuje v tomto roku 71 miliónov eur. Prostriedky na príspevky do EÚ, medzinárodných organizácií a finančných inštitúcií, ktoré možno vykázať ako ODA, dosiahnu okolo 51 miliónov eur. Na bilaterálnu rozvojovú pomoc je alokovaných približne 20 miliónov eur.
Vláda bude dnes schvaľovať Národnú stratégiu na ochranu detí pred násilím. Dokument definuje päť základných cieľov, ktoré sa zameriavajú na prevenciu, informovanosť a vzdelávanie v danej oblasti. Do konca januára má pod ministerstvom práce vzniknúť národné koordinačné stredisko pre riešenie tejto problematiky.
Ministri sa budú tiež zoberať návrhom Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím. Odsúhlasiť by mali prijatie tzv. Belgického dodatku Rímskeho štatútu, ktorý rozširuje vojnové zločiny aj na prípady, keď sa jedovaté a dusivé plyny a expandujúce projektily použijú vo vnútorných ozbrojených konfliktoch. Doteraz bol tento akt považovaný za vojnový zločin len v prípade medzinárodných vojnových stretoch.
Od roku 2015 by mohlo ísť zo štátnej kasy každoročne na podporu rozvoja cyklistickej dopravy približne 11 až 16 miliónov eur. Všetko to však bude závisieť od možností rozpočtu. Takýto zámer opísalo ministerstvo dopravy v návrhu Trvalého finančného mechanizmu, ktorým sa má určiť pravidelné financovanie opatrení slovenskej Cyklostratégie.
Výška stanovených príspevkov do Národného jadrového fondu (NJF) znamená, že získavanie elektriny z jadra na Slovensku patrí k nákladovo najvýhodnejšiemu spôsobu jej výroby v porovnaní s tepelnými elektrárňami na uhlie alebo plyn, respektíve v porovnaní s paroplynovými cyklami. Tvrdí to ministerstvo hospodárstva v návrhu Stratégie záverečnej časti mierového využívania jadrovej energie v SR, o ktorom dnes bude rovnako diskutovať kabinet.