BRATISLAVA – Biskupi by sa podľa predsedu hnutia Nová väčšina - Dohoda (NOVA) Daniela Lipšica mohli niekedy vyjadriť v pastierskom liste ku korupcii. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, korupcia je fenomén, ktorý ničí túto krajinu, ničí podnikanie, ničí zamestnávanie normálnych ľudí, ničí vieru v spravodlivosť.
„Nehovorím, že majú nejakú konkrétnu kauzu pomenovať alebo riešiť, ale k tomu fenoménu niečo povedať, lebo je to veľké spoločenské zlo, ktoré má priamy vplyv na to, ako ľudia žijú,“ zdôraznil. Podľa neho nie je vôbec náhoda, že tam, kde je nízka miera korupcie, v krajinách ako je Švédsko, Nórsko, Dánsko či Nemecko, je oveľa vyšší ekonomický rast, oveľa väčšia prosperita ako v krajinách, kde je vysoká miera korupcie, ako sú napríklad podľa neho Grécko, Bulharsko, Rumunsko, ale žiaľ aj Slovensko.
„To nie je, že korupcia je zlá, lebo je to nemorálne, to samozrejme tiež, ale ona ničí krajinu, ničí ekonomiku krajiny, ničí zamestnanosť krajiny,“ vyhlásil s tým, že mu je ľúto, že sa biskupi k tomu nikdy nevyjadrili.
Podľa Lipšica niekedy to navonok vyzerá, že keď je stredopravá vláda, tak biskupi boli v niektorých témach odvážnejší, a keď je ľavicová, tá, ktorá by mala byť predsa len k učeniu cirkvi výrazne vzdialenejšia vo viacerých oblastiach, tak sú k nej priateľskejšie naklonení.
„To je dosť skľučujúce. Podľa mňa je to chyba v úsudku,“ zdôraznil. To sa napríklad týka aj toho, že sa Konferencia biskupov Slovenska rozhodla, že bude chodiť na Radu solidarity. „To bola veľká chyba úsudku, lebo to je vládny orgán a myslím, že cirkev, ak má byť slobodná a nezávislá, tak nemôže sa zviazať so žiadnou vládou, stredopravou, ľavicovou, so žiadnou,“ vyhlásil.
Predseda NOVA Daniel Lipšic súhlasí s obsahom pastierskeho listu, ktorý v novembri napísali slovenskí biskupi o šírení kultúry smrti, ale nestotožňuje sa s jeho formou. Tak ako v politike, aj pri evanjelizácii je vždy veľmi dôležitá, okrem obsahu, aj forma, povedal. „S obsahom pastierskeho listu súhlasím. Naozaj si myslím, že ideológia rodovej rovnosti je absurdná, ide do úplných absurdných situácií. Ale aj forma je dôležitá a myslím si, že forma, ktorú zvolili biskupi, nebola dobrá. Myslím si, že mala byť láskavejšia, empatickejšia. Empatia tam chýbala“. Pápež František podľa neho nehovorí nič iné ako naši biskupi, ale hovorí to formou, ktorá sa dotkne ľudských myslí a ľudských sŕdc. Pastiersky list slovenských biskupov bol podľa Lipšica len tvrdý.