Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Vláda schválila prísnejšie tresty pre agresívnych športových fanúšikov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Prísnejšie tresty pre agresívnych športových fanúšikov prináša nový zákon o organizovaní verejných športových podujatí. Za priestupky diváckeho násilia pri rizikových podujatiach by mohli dostať pokutu až do 3 000 eur.

Zákon dnes schválil parlament. Ambíciou ministerstva školstva je vytvorenie takých podmienok, za ktorých budú športoviská dôstojným miestom pre fanúšikov so zmyslom pre fair-play a nebudú slúžiť ako aréna pre ľudí, ktorí športové podujatie vnímajú ako príležitosť na šarvátky.

Návrh sa sústredí najmä na futbal a hokej, teda na podujatia, počas ktorých dochádza k neslušnému chovaniu fanúšikov či diváckemu násiliu. Rezort školstva chcel ísť najprv cestou novely zákona, zmeny však boli napokon také rozsiahle, že vypracovali nový zákon.

Rizikoví fanúšikovia, a to či už na základe predchádzajúcich postihov alebo na základe ich správania sa napríklad na stanici, letisku, parkoviskách či v pohostinských zariadeniach, sa na športový zápas nedostanú. Návrh zákona tiež prináša v trestnom konaní nový alternatívny druh trestu - zákaz účasti na verejných podujatiach. Postihovať bude tú oblasť života páchateľa, v rámci ktorej sa trestného činu dopustil.

Obvinený alebo odsúdený sa bude musieť dostaviť na príslušný útvar Policajného zboru SR v mieste obvyklého pobytu. Prísnejší má byť postih za priestupky diváckeho násilia a priestupkovú recidívu. Za priestupok diváckeho násilia hrozia fanúšikom pokuty až do 1 500 eur. Ak priestupky spáchajú počas podujatia, ktoré je označené ako rizikové, zaplatiť môžu až 3 000 eur. Za priestupok diváckeho násilia však možno uložiť i zákaz účasti na určených podujatiach, a to až na päť rokov.

Ak si svoje povinnosti pri rizikovom podujatí napríklad nesplní organizátor, hrozí mu pokuta až do 50-tisíc eur. Po novom bude správne delikty prerokúvať miestne príslušný orgán štátnej správy, nie obec. Zákon sa nebude vzťahovať na malé či komunitné podujatia a na podujatia takých športových odvetví, ktoré nebývajú problémové.

Prísnejší bude režim organizácie rizikových podujatí najmä pri futbale či hokeji. Pri rizikových podujatiach bude musieť organizátor v sektoroch pre fanúšikov hostí zabezpečiť, aby všetky vstupenky boli na meno. V odôvodnených prípadoch to môže uplatniť aj na priaznivcov domáceho mužstva. Pre divákov podporujúcich hostí musí byť vyčlenený najmenej jeden sektor v nižšej kategórii vstupeniek a jedna časť sektora vo vyššej kategórii.

Na rizikovom podujatí sa tiež budú môcť podávať len alkoholické nápoje, ktorých obsah alkoholu nie je vyšší ako 4,1 percenta. Toto bude platiť, len ak obec či mesto nevydali na ich predaj či podávanie zákaz.

Podľa návrhu zákona si tiež polícia bude môcť uplatniť preplatenie nákladov na policajný zásah v prípadoch, keď bol zásah nutný pre hrubé porušenie povinnosti zo strany organizátora akcie. Zavádza sa aj nový systém odbornej prípravy hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a usporiadateľov.

Vzdelávať sa budú napríklad v oblasti práva, poskytnutia prvej pomoci či riešenia krízových situácií. Hlavnú úlohu budú zohrávať národné športové zväzy, ktoré zabezpečia odbornú prípravu. Usporiadateľov z vedomostí aj vyskúšajú. Organizátor bude musieť pred začiatkom zápasu zabezpečiť zaškolenie členov usporiadateľskej služby.

Na rizikové športové podujatia bude zakázané nosiť extrémistické materiály, či už transparenty, vlajky, odznaky alebo časti oblečenia, rovnako ani cudzie štátne symboly. Po podpísaní prezidentom nový zákon nadobudne účinnosť 1. februára 2014. Poslanci do druhého čítania posunuli i novelu zákona o omamných látkach.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu