BRATISLAVA - Ministerstvo školstva uvažuje o možnosti, že súkromné školy dostanú od štátu menej peňazí. Dnes to potvrdil hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Detaily však neprezradil.
Rezort momentálne pripravuje nový zákon o financovaní škôl a školských zariadení, ktorý chce predstaviť v roku 2014. Ministerstvo na jednej strane tvrdí, že uvažuje o nižšom normatíve pre súkromné školy, na druhej strane však dodáva, že je ešte predčasné vyjadriť sa k tomu, či sa takéto opatrenie zavedie.
"Dôvodom je skutočnosť, že súkromné školy vyberajú poplatky za výchovu a vzdelávanie, kým štátne nie," vysvetľuje Kaliňák, prečo rezort zvažuje, že dá súkromným školám menej peňazí. Podnet podľa neho vzišiel z diskusií so zástupcami zriaďovateľov škôl a školských asociácií v marci tohto roka.
Minister Čaplovič svoj zámer pri financovaní súkromných škôl predstavil počas zasadnutia rady školských odborov 21. novembra, uvádza sa v správe zo zasadnutia, ktorú Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku zverejnil na svojej internetovej stránke. Podľa správy minister spomenul, že "je pripravený pokúsiť sa znížiť normatív na financovanie súkromných škôl o jednu tretinu". Upozornil dnes na to denník Hospodárske noviny.
Ministerstvo školstva nemá právo poskytovať jednej škole plný normatív na žiaka a ďalšej nie, hovorí prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR Saskia Repčíková. Rezort by podľa nej takýmto krokom diskriminoval časť detí, ktoré navštevujú súkromné školy. "Štát tak bude porušovať právo na rovnaký prístup k vzdelávaniu," dodáva Repčíková. Podľa asociácie na znižovanie financií pre súkromné školy neexistuje dôvod.
"Súkromné školy majú také isté povinnosti zo zákona ako verejné, majú ten istý model vzdelávania a dodržiavajú štátny vzdelávací program a poskytujú verejnú službu minimálne v takom rozsahu ako verejné školy," tvrdí prezidentka asociácie súkromných škôl. Okrem toho podľa nej viac ako 50 percent súkromných škôl poplatky od rodičov vôbec nevyberá.
"Deti z týchto škôl by takto odstavili od financovania z dôvodu, ktorý vlastne vôbec neexistuje, teda, že za vzdelávanie vyberajú súkromné školy poplatky," uvádza Repčíková. Upozornila tiež na to, že verejné školy vyberajú množstvo skrytých poplatkov, zatiaľ čo súkromné školy ich riadne zúčtovávajú.
"Či už je to za učebné pomôcky, toaletný papier, za rôzne výlety, exkurzie či dokonca za maľovku v škole, za čo verejné školy vyberajú peniaze od rodičov. Potvrdila to vo svojej správe aj Štátna školská inšpekcia," hovorí prezidentka asociácie súkromných škôl. Ak ministerstvo naozaj pristúpi k zníženiu financií pre súkromné školy, asociácia zváži podanie podnetu na ústavný súd za porušenie rovnosti prístupu štátu k svojim občanom.