Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Číž: Ľudia si od zmeny volebného systému sľubujú nereálne veci

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Ľudia, tak na Slovensku, ako aj v Česku, pociťujú, že existujúci politický systém nerieši všetky problémy a zúfalo hľadajú alternatívu.

Zmena volebného systému však nie je všeliekom a rozumnejšie by bolo uvažovať o reálnych príčinách sklamania mnohých voličov z politiky. Na margo výsledkov aktuálneho prieskumu spoločnosti SANEP, podľa ktorého by viac ako 50 percent Čechov podporilo zmenu volebného systému, to povedal podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Miroslav Číž.

Podľa neho treba diskutovať o hodnotovom systéme spoločnosti a o tom, ako sa napĺňa verejný záujem. Téma zmeny volebného systému je podľa jeho slov skôr zástupnou témou, ktorú aktuálne využívajú najmä rôzni politickí aktivisti. "Ktorí ju zámerne zjednodušujú," povedal. 

 "Najspravodlivejší je podľa mňa pomerný systém, ktorý máme aktuálne na Slovensku. Ak by sme ho zmenili napríklad na väčšinový, vytlačili by sme z politického priestoru malé strany," dodal. Podľa Číža je možné uvažovať o zmenách volebných zákonov, ale systém volebných inštitúcií na Slovensku "nie je vyslovene zlý". Na margo úvah o posilnení váhy preferenčných hlasov vo volebných zákonoch povedal, že je to téma skôr pre malé strany. Vo všeobecnosti podľa neho vyššia váha preferenčného hlasu na jednej strane zvyšuje možnosť občana ovplyvniť výsledok volieb, na druhej strane posilňuje dezintegračné tendencie vo vnútri strán.

Podľa prieskumu spoločnosti SANEP, ktorý realizovala 5.-12. októbra 2013, by na otázku "Ste za zmenu volebného systému?" odpovedalo 31,4 percenta Čechov "áno". Možnosť "skôr áno" si vybralo 19,7 percenta, "skôr nie" odpovedalo 18,7 percenta a "nie" 20,4 percenta respondentov. Odpovedať nevedelo 9,8 percenta opýtaných.

"Viac ako polovica verejnosti v ČR preferuje zmenu volebného systému, kedy 38,2 percenta preferuje zavedenie inštitútu všeľudového referenda a 19,5 percenta verejnosti preferuje zavedenie väčšinového volebného systému," povedal riaditeľ SANEP-u Oldřich Zajíc. "Väčšinová požiadavka na zmenu volebného systému môže vychádzať z nespokojnosti širokej verejnosti s činnosťou volenej reprezentácie a s permanentnými problémami spojenými s vládnucimi koalíciami, ktoré sú spravidla závislé od malých koaličných strán alebo tesnej koaličnej väčšiny," dodal.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu