BRATISLAVA – SDKÚ-DS sa ako jediná zo stredo-pravých strán podľa jej predsedu Pavla Freša poučila z minulosti. Ako povedal, strana zmenila vedenie, je stabilná, nijako sa neštiepi, navyše je jednou z mála strán, z ktorej poslaneckého klubu od volieb nikto neodišiel.
„Vieme, že náš volič chce spoluprácu, a nie neustále štiepenie. Vo voľbách v roku 2010 sme dostali mandát na to, aby sme spolupracovali, rovnako to chcú od nás občania aj dnes,“ zdôraznil Frešo v súvislosti s druhým výročím od pádu vlády Ivety Radičovej, ktoré uplynie v
Podľa neho SDKÚ-DS ukázala, že to myslí vážne napríklad v Bratislavskom kraji, kde sa spojilo sedem relevantných stredo-pravých demokratických strán do blížiacich sa regionálnych volieb a vidno to aj v ďalších regiónoch Slovenska.
„SDKÚ-DS bola v každých voľbách hlavnou demokratickou alternatívou pravice voči ľavici. Volič je a bude náš najvyšší arbiter a poučenie, ktoré pre nás vyplýva z minulosti aj zo súčasnosti je, že treba počúvať hlas voličov a rozumieť mu,“ vyhlásil Frešo.
Vláda Ivety Radičovej padla pri hlasovaní o zvýšení záruk v eurovale 11. októbra 2011, keď nezískala dôveru poslancov Národnej rady SR. Poslanci hlasovaním neschválili ani zvýšenie objemu slovenských záruk v eurovale. Za euroval a vyslovenie dôvery vláde pred dvoma rokmi hlasovali všetci prítomní poslanci za SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd a Martin Fecko zo skupiny Obyčajní ľudia (OĽ).
Poslanci za Smer-SD sa pred hlasovaním prezentovali, ale nehlasovali, čím zariadili uznášaniaschopnosť parlamentu. Proti boli členovia SNS a bývalí členovia tejto strany Anna Belousovová a Rudolf Pučík. Liberáli zo SaS ani traja poslanci z OĽ sa na hlasovaní nezúčastnili.
Následne parlament 13. októbra odsúhlasil konanie predčasných parlamentných volieb, keď 143 hlasmi schválil ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR. Na vypísaní predčasných volieb na 10. marca 2012 sa dohodla vtedajšia koalícia s vtedy opozičným Smerom-SD za podporu eurovalu.