BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica pripravuje zákony, ktoré pomáhajú finančným skupinám na úkor občanov. Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil podpredseda opozičnej strany SDKÚ-DS Ivan Štefanec.
Dokazovať to má podľa neho aj novela zákona o podpore cestovného ruchu z dielne ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Štefanec tvrdí, že diskriminuje malých podnikateľov.
Novela zákona má zaviesť udeľovanie dotácií pre tie organizácie, ktoré budú schopné zabezpečiť návštevníkov spoza schengenského priestoru aspoň na päť nocí. Rezort dopravy pod vedením ministra Jána Počiatka (Smer-SD) má na tento účel vyčleniť vyše 2 mil. eur ročne, pričom počíta s dotáciami 35 eur na jedného hosťa. Po prijatí novely, ktorá je navyše v zrýchlenom legislatívnom konaní, bude o rozdelení finančných prostriedkov každoročne rozhodovať ministerstvo.
Štefanec tvrdí, že najvyššiu šancu na získanie dotácií majú veľkí podnikatelia a špekulanti. Rovnaký názor má aj nezaradený poslanec Alojz Hlina. Podľa neho sa zákon vzťahuje hlavne na solventných turistov, ktorí sa ubytujú v špičkových hoteloch. "V našich podmienkach sú to väčšinou bohatí turisti z bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí idú lyžovať do Vysokých alebo Nízkych Tatier. V malej miere sú to turisti z Blízkeho východu, ktorí prídu do Piešťan," tvrdí Hlina.
Štefanec poznamenal, že dotácie veľmi nepomôžu majiteľom malých penziónov či hotelov, keďže tie majú podľa neho menšiu šancu na prilákanie veľkých skupín hostí spoza schengenského priestoru ako veľké hotely. "Tento zákon navyše nevytvorí ani jedno nové pracovné miesto, len rozdelí verejné zdroje, ktorých aj tak nemáme na rozdávanie. Tento zákon opäť podporí finančné skupiny," tvrdí Štefanec.
Podpredseda SDKÚ-DS poukázal aj na zmätočnú zákonnú úpravu. Tá počíta s dotáciami pre organizácie, ktoré zabezpečia hostí, podľa Štefanca by tak nárok na ne mali napríklad aj zahraničné portály, ktoré ubytovanie len sprostredkujú. Keby mala vláda podľa Štefanca skutočný záujem o podporu cestovného ruchu na Slovensku, presadila by skôr plošné opatrenia, ktoré by sa dotkli všetkých. Ako príklad uviedol zníženie daňovo-odvodového zaťaženia či odstránenie administratívnych prekážok.