BRATISLAVA - Učitelia, ktorí sa zapojili do tvorby digitálnych objektov pre školy, doteraz dostali na odmenách 150.000 eur. V rámci projektu Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety sa zamestnalo už 440 učiteľov. Doposiaľ stihli vytvoriť 5310 schválených scenárov, z ktorých sa vyrábajú digitálne objekty.
"Prvé digitálne vzdelávacie objekty od našich učiteľov, schválené odbornými garantmi, budú pre žiakov a učiteľov k dispozícii už v najbližších týždňoch," uviedla manažérka publicity projektu Katarína Stoláriková.
Digitálne objekty sú niekoľkominútové interaktívne vzdelávacie materiály, týkajú sa 11 predmetov vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl. Pôjde o slovenský jazyk a literatúru, prírodovedu, matematiku, chémiu, fyziku, biológiu, geografiu, dejepis, angličtinu, nemčinu a ruštinu.
Katalóg tém pre učiteľov sa nachádza na komunitnom portáli www.digitalnevzdelavanie.sk a je pravidelne aktualizovaný. Pre jednotlivé témy v prvých troch stupňoch vzdelania je uvedená aj špecifická fáza vyučovacej hodiny.
Do tvorby digitálnych objektov sa môžu zapojiť všetci učitelia, ktorí aktívne vykonávajú pedagogickú činnosť v základných a stredných školách. Celkovo minimálne 800 učiteľov bude pracovať na tvorbe najmenej 12.800 digitálnych objektov. Ich práca je ohodnotená 10 eurami na hodinu.
Projekt Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety v hodnote takmer 27 miliónov eur rozbehol Ústav informácií a prognóz v školstve (ÚIPŠ) asi pred tromi mesiacmi. Spolufinancovaný je z prostriedkov Európskej únie. Spolu s Planétou vedomostí a ďalšími projektmi je súčasťou programu ministerstva školstva DIGIPEDIA2020, ktorý spustili s cieľom modernizovať rezort v oblasti informatizácie a digitalizácie.
Takmer všetky základné a stredné školy na celom Slovensku s výnimkou Bratislavského kraja majú vďaka projektu získať do konca roka 2015 prístup k novým digitálnym vzdelávacím materiálom. Už tento rok by mali dostať digitálne tabule, notebooky a ozvučenie.