BRATISLAVA - Vládny Smer-SD to s bojom s korupciou nemyslí vážne, vyhovuje mu aj netransparentný lobing. To podľa predstaviteľov KDH Jána Figeľa a Pavla Hrušovského dokázali poslanci vládnej strany svojím dnešným hlasovaním. Odmietli totiž zákony z dielne KDH, ktoré mali napomôcť boju s korupciou.
Hrušovský sa nádejal, že zákon o lobingu, ktorý mal dať lobingu jasné pravidlá, posunie parlament do ďalšieho legislatívneho procesu, čo sa ale nestalo. "To ma len znovu utvrdzuje v tom, že strane Smer nelegálny a netransparentný lobing vyhovuje. Inak si to neviem vysvetliť," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Hrušovský.
Sklamaný je aj z toho, že neprešiel zákon, ktorý mal chrániť oznamovateľov korupcie. Podľa Hrušovského dokázali poslanci Smeru-SD odmietnutím tohto zákona, že sa im nedá dôverovať. Poukázal na to, že napríklad v ľudskoprávnom výbore za zákon o ochrane oznamovateľov korupcie sociálni demokrati hlasovali, avšak pri definitívnom rozhodovaní normu potopili.
"Korupcia je problém, s ktorým potrebujeme výrazne zápasiť. Smer dnes zvolil zlý stranícky prístup. Dnešné hlasovanie poslancov Smeru je dobrou správou pre finančné skupiny, pre korupčníkov, podvodníkov a zlou správou pre slušných ľudí," vyhlásil Figeľ.
Vládny Smer-SD sa podľa neho prikláňa k zneužívaniu moci, čo škodí Slovensku. Figeľa v tom utvrdil aj prístup sociálnych demokratov na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) k mimoriadnej schôdze k návrhu na jeho odvolanie.
"Považujem správanie premiéra Fica za absurdné. Podľa ústavy sa musí zúčastniť na rokovaní Národnej rady, na ktoré je pozvaný," skritizoval premiérovu neúčasť na mimoriadnej schôdzi Figeľ. Podľa neho sa prejavila arogancie moci Smeru-SD.
Hrušovský je smutný z neúčasti premiéra a vlády na rokovaní. "Tu sa ukazuje istá odvaha, zodpovednosť a riziká, ktoré musia vysokí ústavní činitelia vedieť znášať. A premiér Fico ani jeho poslanci to neodkázali," poznamenal Hrušovský.