Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Politológovia: Nočná situácia v parlamente je zlým posolstvom

Ján Baránek
Ján Baránek (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Nočná situácia v parlamente je zlým posolstvom smerom k občanom, pretože mnohí stále vnímajú politikov ako vzory či elity. Na margo nočného diania v NR SR v prípade odvolávania premiéra Roberta Fica to povedal politológ Ján Baránek.

Keď sa podľa jeho slov takto správajú politici, je to normálne a ľudia to tak prenášajú aj do svojho okolia. Táto situácia je prejavom toho, aká je u nás politická kultúra, platí to na Slovensku od čias Vladimíra Mečiara.

"Tradíciou je, že nočné rokovania so sebou prinášajú neštandardné a netradičné situácie, čo sa potvrdilo aj túto noc," poznamenal s tým, že to len potvrdzuje, ako je u nás na tom politická kultúra. "Nebola to prvá bitka v parlamente," dodal Baránek.

Vyplýva to podľa neho z toho, že kultúra politiky sa u nás vulgarizuje, pretože prejavy fyzického násilia sú čoraz častejšie. Preferencie voličov to však podľa jeho slov neovplyvní. "Tak ako bitka v krčme nemení názory a presvedčenia dvoch skupín, ale naopak ich vyostruje, tak aj tieto prejavy v parlamente nemenia názory, ale ich vyostrujú," doplnil politológ Ján Baránek.

To, čo sa odohráva v parlamente, je v súlade s logikou, ako Smer-SD vystupuje od začiatku proti opozícii. Ako ďalej povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov, rokovanie v nočných hodinách je neprípustné, dokonca pod úroveň. "Smer-SD tak chcel zabrániť občanom, aby videli, čo sa v parlamente odohráva, čo je úplne neakceptovateľné," poznamenal. Politická kultúra podľa jeho slov nie je o tom, že niekto zvýši hlas, ale o dodržiavaní pravidiel.

Za to je zodpovedná väčšina, ktorou je Smer. Celá táto situácia je v rozpore s princípmi parlamentarizmu. "Dokonca mám pocit, že to je ešte horšie, ako za čias Vladimíra Mečiara," doplnil. Návrat do autoritárstva nám nehrozí, máme demokraciu a sme v Európskej únii, no podľa Mesežnikova je neprípustné, aby sa predseda vlády vyhol faktickým poznámkam a odišiel. "Dokonca aj Mečiar kedysi zostal a všetko si vypočul," doplnil s tým, že z hľadiska fungovania parlamentu je to ešte horšie, táto úroveň sa podľa neho už ani nedá podliezť. 

Podľa slov politológa z Ústavu politických vied SAV Juraja Marušiaka môže situácia v parlamente z uplynulej noci ovplyvniť nálady v spoločnosti voči elitám. Volič môže byť znechutený. "Do stredu diania sa môžu preniesť radikálne prúdy, čo môže predstavovať hrozbu," povedal. Zároveň dodal, že evidentné však je, že návrh opozície na odvolanie premiéra nemôže prejsť. "Vládni poslanci sa snažili využiť situáciu na kompromitovanie opozície, no skompromitovali tak aj samých seba," dodal Marušiak. 

Poslanci NR SR celú noc rokovali o návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica. Poslanci Smeru chceli z rokovacej sály vyniesť papierovú maketu zobrazujúcu Fica vo futbalovom drese s nápisom "Daroval Slovensko zbohatlíkom". Tú po odchode premiéra Fica priniesol poslanec Igor Matovič (OĽaNO). Poslanci Matovič a Jozef Viskupič sa snažili maketu získať späť a medzi poslancami Smeru a Viskupičom sa strhla fyzická potýčka. Podľa poslancov opozície poslanci za Smer-SD boli pod vplyvom alkoholu. 

Návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády podpísali poslanci všetkých opozičných strán. Fico podľa opozície krajinu predal oligarchom. Hovoriť o tom podľa opozičných strán majú vládne podklady ku kúpe 49-percentného podielu SPP, ktoré vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors. Tá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá svoj podiel štátu predáva.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu