BRATISLAVA - Jedným z hlavných problémov slovenského súdnictva je zlyhávanie mechanizmov formálnej aj neformálnej zodpovednosti, myslí si poslanec Radoslav Procházka. Povedal to v prednáške na prestížnom seminári pre sudcov najvyšších súdov z krajín Európskej únie (EÚ) a z USA v Berlíne.
Podľa Procházku slovenské súdy akoby žili vo vlastnom gete, brániac sa akejkoľvek spätnej väzbe. "Kým si súdy samé nezačnú pýtať hodnotenie svojho výkonu zvonku, nepohneme sa ďalej". Procházka chce kandidovať v prezidentských voľbách a už v minulosti vyhlásil, že v prípade svojho zvolenia vymení vedenie ústavného súdu.
Procházka seminár viedol s prezidentom Európskej siete predsedov najvyšších súdov Geertom Corstensom. "Mal som zložitú úlohu, pretože som na jednej strane nechcel o slovenskej justícii klamať a na druhej strane dodržiavam svoj záväzok hovoriť v zahraničí o Slovensku iba v dobrom. Zachránilo ma tohtotýždňové rozhodnutie ústavného súdu vo veci antidiskriminačných žalôb sudcov," povedal Procházka. Ústavného súdu rozhodol, že o diskriminačných žalobách sudcov, ktorí sa na všeobecných súdoch domáhajú náhrady ujmy nemôžu rozhodovať sudcovia, ktorí sami takúto žalobu podali. Žaloby podalo v minulosti 808 sudcov a poukazovali na to, že mali nižší plat ako sudcovia bývalého špeciálneho súdu.