BRATISLAVA - Podľa Slovenskej národnej strany (SNS) je Slovensko neustále okupované silnejšími mocnosťami. Pred 45 rokmi, 21. augusta 1968, vstúpili do našej krajiny spojenecké vojská Varšavskej zmluvy. Vtedajšie vedenie štátu zostalo ticho. Dnes nás však okupujú centralizačné bruselské predpisy.
"Vstup spojeneckých vojsk do Československa bol síce zdôvodnený "naším vlastným záujmom", v skutočnosti išlo o záujem Moskvy. Takýchto chvíľ bolo v histórii Slovákov však viacero," uviedol predseda SNS Andrej Danko. Ako dodal, je nevyhnutné si pripomínať každú ťažkú ranu, ktorú našim ľuďom v minulosti uštedrili okupanti, či už nás priamo napádajúci, alebo sa tváriaci ako priatelia argumentujúc naším dobrom a naším záujmom.
Podľa SNS sú Slováci svojím spôsobom okupovaní aj dnes, hoci nie tankami. "Tak, ako sme nemali suverenitu v časoch socialistického zriadenia, keď za nás rozhodoval Sovietsky zväz, nemáme suverenitu ani dnes. Dnes za nás rozhoduje Brusel, Európska komisia a Európska únia a berie suverénnym štátom čoraz viac kompetencií," ozrejmil predseda SNS.
Slovensko je podľa neho dnes pod ekonomickým tlakom, pod diktatúrou nadnárodných monopolov a pod diktátom Bruselu, ktorý preferuje spoločnosti tzv. silnejších a starších členov EÚ.
"Je nevyhnutné zatiahnuť ručnú brzdu a zabrániť bezhlavému odovzdávaniu suverenity do rúk kohokoľvek cudzieho," povedal Danko. SNS podľa neho nechce, obrazne povedané, vystúpiť z Európskeho vlaku. Žiada len reformu únie a pozastavenie bezhlavej centralizácie v EÚ, tak, ako to oficiálne žiada v tzv. Popradskom memorande prijatom koncom júna.
"Je fakt, že Slovensko vstupovalo do EÚ dobrovoľne. Lenže bola to iná únia, ktorá sa dnes odkláňa od pôvodnej myšlienky, prečo vznikla, čiže ako najmä hospodárske posilnenie európskych členských štátov v boji za lepšiu konkurencieschopnosť na svetových trhoch," doplnil Danko.
Ako dodal, suverenita Slovenska, ako aj iných členských štátov sa vytráca. "SNS pripomína, že žiadny extrém nie je žiaduci, a preto opäť vyzýva vedenie štátu a kompetentných predstaviteľov, aby dnes, keď tvrdíme, že žijeme v demokratickej Európe, nezostali ticho," uzavrel predseda SNS.