BRATISLAVA – Nové politické strany nemôžu podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského zásadným spôsobom zmeniť politický obraz na Slovensku, pretože priestor sympatizantov jednotlivých politických strán už je obsadený. Ako povedal v rozhovore, nové strany nezakladajú noví politici.
„Strany zakladajú väčšinou nespokojní politici, ktorí sa nevedia presadiť vo vlastných stranách, tak cítia potrebu založiť si vlastnú stranu. Či toto bude stačiť občanom na to, aby získali ich dôveru, alebo aby na seba strhli voličov, tak to v tejto chvíli neviem predvídať,“ povedal. V tomto volebnom období novú stranu založil Daniel Lipšic po odchode z KDH. K nemu sa tento rok pridali aj poslanci, ktorí odišli zo SaS. V súčasnosti vznik strany pripravuje Alojz Hlina, ktorý odišiel z OĽaNO.
Hrušovský je presvedčený, že najlepšie pre Slovensko by bolo stabilizovať politický priestor do troch až štyroch strán, ktoré by tvorili: sociálna demokracia, konzervatívna kresťanskodemokratická strana, liberálne a menšinové politické strany s občianskym akcentom. „Takýto vývoj by mohol Slovensku priniesť isté upokojenie na politickom poli.“
Posledné volebné obdobie pravicovej spolupráce v rokoch 2010 – 2012 považuje Hrušovský za tragické s fatálnymi politickými dôsledkami, ktoré po neochote, neschopnosti uprednostniť štát pred straníckymi záujmami prinieslo vládu jednej strany v podobe triumfálneho víťazstva Smeru-SD. „Nech sa spamätajú všetci tí, ktorí dokázali odvolať vlastnú vládu, v ktorej mali vlastných ministrov. To som ešte za 23 rokov pôsobenia v politike nezažil a pamätám si na oveľa ťažšie spory a problémy, ktoré medzi stranami prichádzali. To, čo sa stalo pred dvomi rokmi neviem do dnešného dňa pochopiť,“ povedal Hrušovský.
V roku 2006 odišlo z vlády aj KDH. „KDH odchádzalo z vlády preto, lebo neboli dodržané záväzky, ktoré sme podpísali. Vtedy existovali dôvody, ktoré sme považovali pre politiku a presadzovanie politiky KDH za zásadné,“ uviedol.