BRATISLAVA - Ak prezident Ivan Gašparovič nebude rešpektovať rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR v kauze Jozefa Čentéša, mal by podľa predsedu KDH Jána Figeľa abdikovať.
"Teraz je to už len o tom, aby abdikoval z takejto pozície, ak to myslí úprimne v tom, že nebude rešpektovať ÚS. Nerešpektoval opakovane ÚS ako osoba na čele parlamentu, teraz to robí ako osoba na čele štátu," povedal Figeľ v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Líder kresťanských demokratov nechápe, ako môže povedať prezident, ktorý je prvý medzi občanmi, že nikdy nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, keď arbitrom v tomto prípade je ústavný súd. "Toto nie je súkromná republika, prezident musí rešpektovať ÚS," vyhlásil Figeľ. Ak ÚS vyriekne, že rozhodnutie Gašparoviča o nevymenovaní Čentéša nebolo v súlade s ústavou, je podľa Figeľa logické povedať, že prezident koná protiústavne.
Protiústavnosť vidí Figeľ aj v tom, že predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) vyhlásil voľbu nového generálneho prokurátora. "Tá protiústavnosť je v tom, že existuje kandidát, ktorý bol právoplatne zvolený, o platnosti voľby rozhodol ÚS a Čentéšovu sťažnosť na nevymenovanie prezidentom ÚS posudzuje," dodal Figeľ. Kým existuje kandidát na generálneho prokurátora a kým ÚS v tejto veci koná, parlament podľa neho nemá čo voliť ďalšieho
Premiér Robert Fico (Smer) však v relácii TV Markíza Na telo namietal, že Čentéš už nie je ani kandidátom na túto funkciu, keďže prezident sa už vyjadril, že ho nevymenuje. "Žiadne rozhodnutie ani ústavného súdu, ani Európskeho súdu pre ľudské práva nemôže prikázať prezidentovi, aby takéto niečo urobil. ÚS nikdy nemôže rozhodnúť, že by mal byť menovaný. Môže len konštatovať, či boli alebo neboli porušené práva konkrétneho sťažovateľa na prístup k verejným funkciám," uviedol Fico. Rozhodnutie ÚS nemá podľa jeho slov vplyv na proces voľby a vymenovania generálneho prokurátora. "Toto je individuálna sťažnosť," dodal.
Postup, ktorý nariadil Paška, je podľa neho demokratický a ústavný. "Neexistuje žiadna ústavnoprávna prekážka, aby sme pristúpili k voľbe," zdôraznil. Gašparovič navyše podľa neho neurobil nič protiústavné. Keď sa rozhodol Čentéša nevymenovať, využil len možnosť, ktorú mu dal ÚS. K voľbe treba podľa Fica pristúpiť, pretože si to vyžaduje situácia na Generálnej prokuratúre. "Počúvame o pripravenosti na Generálnej prokuratúre zbavovať sa nehnuteľností. Pýtame sa, prečo by mala prokuratúra, ktorá nemá vedenie, rozhodovať o nejakých veciach," poznamenal. "Samotná akcieschopnosť Generálnej prokuratúry je oslabená, pokiaľ tam nesedí šéf s plnými právomocami, riadne zvolený národnou radou a vymenovaný prezidentom, je to také dočasné, provizórne," myslí si Fico.
Fico s Figeľom hovorili v relácii Na telo aj o blížiacich sa prezidentských voľbách. Premiér si myslí, že pre každého politika je veľkou výzvou kandidovať za prezidenta. Vlastnú kandidatúru však odmietol potvrdiť. "Keby také niečo hypoteticky nastalo, hoci o tom teraz nevedieme žiadne polemiky, veľká väčšina voličov Smeru by mala problém, pretože chcú, aby som ostal premiérom," konštatoval. "Smer-SD bude určite niekoho nominovať. Nominácia príde v neskorú jeseň," dodal. Podľa Figeľa Slovensko potrebuje statočného, skúseného a nekomunistického prezidenta, ktorý bude rešpektovať ústavnosť. Strany Ľudovej platformy by podľa neho mohli nájsť spoločnú dohodu na kandidátovi do leta. Potvrdil, že sa hovorí aj o Pavlovi Hrušovskom. "Hrušovský je meno, ktoré je vážne z hľadiska životného príbehu aj dôveryhodnosti," ukončil.