BRATISLAVA - Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László A. Nagy končí vo funkcii. Potvrdil, že premiérovi Robertovi Ficovi odovzdal abdikačný list. Ako dodal, jeho rozhodnutie prišlo po dôkladnom uvážení a po tom, ako ho dnes k tomuto kroku vyzvala strana Most-Híd.
Za dôvod predseda strany Béla Bugár označil skutočnosť, že vládny Smer-SD v parlamente nepodporil novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín, ktorou chceli poslanci za stranu Most-Híd odstrániť nesúlad zákona o jazykoch menšín a zákona o dráhach. Ak by parlament novelu schválil, železničné stanice a zastávky by sa tak mohli označovať dodatkovými tabuľami v jazyku národnostných menšín.
Premiér už vyhlásil, že za Nagya nájdu náhradu. "Zoberieme na vedomie, ak pán Nagy takéto rozhodnutie príjme, a nájdeme kvalitného človeka, ktorý okamžite nastúpi," povedal Fico na tlačovej besede po rokovaní vlády. Podľa neho šéf Mostu-Híd Béla Bugár vedie vojnu so Stranou maďarskej komunity (SMK). "Prosím pána Bugára aj SMK, nech ma nevťahujú do ich bratovražedných súbojov," povedal Fico s tým, že niekomu prekáža, že medzi vládou a národnostnými menšinami je pokoj, rovnako ako vo vzťahoch medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. "Za každú cenu chce niekto konflikt," vyjadril sa premiér. Bugára sa spýtal, prečo nebol v parlamente aktívny, keď počas minulej vlády bol podpredsedom pre národnostné menšiny Rudolf Chmel z Mostu.
Nagy sa už pri svojom nástupe do funkcie pred rokom vyslovil, že otázka železničných značení bude skúškou pre jeho úrad. Keďže kompetentným orgánom pre používanie menšinových jazykov je Úrad vlády SR, predložil návrh novely vedúcemu úradu Igorovi Federičovi a požiadal ho, aby ho predložil na rokovanie vlády. Návrh predložil Nagy aj ministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi. Zástupcovia ministerstva informovali úrad splnomocnenca, že nemajú výhrady proti novelizácii príslušných právnych predpisov, avšak nie cez novelu zákona o dráhach. Novelu Mostu-Híd Smer-SD v utorok v parlamente zamietol. Označovanie obcí v jazyku menšín prichádza do úvahy v obciach, v ktorých menšina tvorí aspoň 15-percentný podiel celkového počtu obyvateľov príslušnej obce.