BRATISLAVA – Do školstva by mohlo ísť výrazne viac peňazí, no vyžiadalo by si to nepopulárne kroky, ktoré Slováci nemajú radi.
„Vieme dofinancovať školstvo aj výrazne, ale znamenalo by to niektoré rozhodnutia, ktoré sa Slovákom nepáčia, a preto ich politici nemôžu urobiť,“ povedal na verejnej debate o školstve na pôde Univerzity Komenského v Bratislave riaditeľ Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií Martin Filko.
„Ak by niekto chcel tri roky po sebe zvyšovať platy učiteľov o 200 miliónov eur, znamenalo by to to isté, ako v budúcom roku nekonsolidovať, alebo ako zvýšiť DPH o tri percentuálne body, alebo ako urobiť dvakrát také zvýšenie daní z príjmu, ako sa udialo v tomto roku,“ povedal.
Filko si navyše nemyslí, že peniaze spravia automaticky lepších učiteľov. „Zvýšenie platov učiteľov bude dobré len vtedy, keď tí učitelia budú pre tie platy lepší,“ myslí si hlavný ekonóm rezortu financií. „Zvýšenie platov učiteľov môže aj výrazne pomôcť výsledkom školstva, ale len v prípade, keď sa učitelia stanú kvalitnejšími. Buď súčasní učitelia budú motivovanejší, alebo dôjde k obmene učiteľského zboru. A toto nie je samozrejmé a automatické,“ skonštatoval.
Stanislav Boledovič z iniciatívy Učiteľ 2020, ktorá debatu zorganizovala, považuje pri diskusii o kvalite školstva otázku platov za rozhodujúcu. „Platy sú kľúčové k tomu, aby boli učitelia kvalitní,“ myslí si Boledovič. Súhlasí s Filkom v tom, že výrazné navýšenie peňazí v školstve by sa týkalo aj ostatných ľudí. „Keď si nechceme pritiahnuť opasky, ale naďalej zvyšovať konzum, tak sa tie peniaze budú ťažko hľadať,“ konštatoval. Budúcnosť detí je podľa neho väčšou prioritou.
Minister školstva Dušan Čaplovič na diskusii deklaroval záujem navyšovať financie do školstva tak, ako to uvádza aj Správa o stave školstva z jeho dielne. Z materiálu vyplýva, že do roku 2020 by sa mal postupne zvyšovať plat učiteľov, aby tvoril najmenej 75 percent priemerného platu vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca. Boledovič hovorí, že zámeru chýba konkrétny záväzok, koľko štát každoročne učiteľom pridá.
„Nápad ministra je výborný, len dajme do správy, že je to desať percent každý rok,“ tvrdí. Čaplovič súhlasí, že navyšovanie má byť každoročné, no podľa neho sa nedá určiť fixne. „Niektorý rok sa dá menej, iný zase aj výrazne viac,“ povedal. Minister by chcel, aby platy učiteľov v roku 2016 boli na úrovni 1,2 násobku priemernej mzdy na Slovensku. „Tam by som to chcel dosiahnuť,“ vyhlásil.