BRATISLAVA - Povinnosť občanov nahlásiť pobyt v zahraničí dlhší ako 90 dní je podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD) v prospech občana. Uviedol to dnes v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O päť minút 12. Podľa neho, ak bude ministerstvo vedieť, kde sa občan v zahraničí nachádza, budú ho môcť informovať o prípadných exekúciách na majetku, dedičskom konaní či iných veciach, v ktorých je občan ohrozený.
Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej sú ľudia z nového zákona pobúrení preto, že sa cítia šikanovaní týmto štátom a obávajú sa zneužívania moci. "Ľudia nedôverujú zjavne ministrovi vnútra a zjavne majú pocit, že chce mať pod dohľadom, kde sa pohybujú," povedala Kaliňákovi v relácii Žitňanská. Kaliňák oponoval, že tento zákon je tu už 15 rokov, menila sa v ňom len formulácia, ktorú vyžadovala zmluva s Európskou úniou. " Bolo by nefér obviňovať toto ministerstvo z toho, že by sme chceli niečo kontrolovať. Faktom zostáva, že tá kontrola tu bola aj dodnes," povedal Kaliňák. „Doteraz bolo v zákone len slovo ohlásiť, odteraz sa to nahrádza slovami je povinný ohlásiť,“ vysvetlil jadro úpravy pred niekoľkými dňa minister vnútra.
Podľa Žitňanskej sme od volieb svedkami toho, že vládnuca strana Smer-SD sa správa v zmysle hesla "víťaz berie všetko". Vidieť to podľa nej aj na voľbe šéfa Národného kontrolného úradu (NKÚ), kde vládny subjekt naťahuje čas, aby obsadil túto pozíciu kandidátom, ktorý im vyhovuje. Opozícia na post navrhuje Maroša Žilinku, ktorého by podľa Žitňanskej mali zvoliť vo verejnej voľbe. Smer však verejnú voľbu absolútne odmieta, podľa Kaliňáka šéfa NKÚ možno zvoliť len v tajnej voľbe, pretože je dôležité, aby nevedel, kto ho zvolil. "Jediný dôvod, prečo chcete verejnú voľbu je, že sa neviete dohodnúť medzi sebou," povedal Kaliňák Žitňanskej. Podľa Žitňanskej je však verejná voľba v zákone "a pokiaľ nebude Smer postupovať podľa zákona a nevyhlási verejnú voľbu, tak kandidáta stiahneme," vyhlásila Žitňanská.