BRATISLAVA - Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák si za návrhom povinnej trojročnej predškolskej dochádzky detí z rizikových rodín stojí. Dnes takto reagoval na kritiku zo strany OSN, ktorá sa dotkla aj niektorých častí jeho reformy. Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie vydal záverečné odporúčania, v ktorých upozorňuje na pretrvávajúce nedostatky v potláčaní rasizmu a rasovej diskriminácie na Slovensku.
OSN je znepokojené, že ak rómska reforma zavedie povinné predškolské vzdelávanie pre deti z rodín postihnutých sociálnym vylúčením, povedie to k ďalšej diskriminácii a segregácii. Výbor vo svojej formulácii viac nepíše. Zameriava sa však na iné problémy.
Napríklad nás kritizuje za to, že na Slovensku vznikajú čisto rómske triedy i celé školy. Všíma si tiež nepomerne vysoké zastúpenie malých Rómov v špeciálnych školách. Z výsledkov výskumu Rozvojového programu OSN vyplýva, že jedno z piatich rómskych detí školského veku navštevuje školu so špeciálnym systémom vzdelávania. Podľa OSN sú tieto výsledky alarmujúce. Pollákovi je zvláštne, že mu nikto z výboru svetového spoločenstva o obavách z reformy nehovoril, keď ju pred ním začiatkom roka osobne obhajoval.
"Do očí mi nikto nič nepovedal," povedal splnomocnenec. Opatrenia, ktoré chce Pollák v súvislosti s materskými školami zaviesť, sú podľa neho vstupenkou na trh práce.
Na jeseň minulého roka s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a šéfom hnutia OĽaNO predstavil Pollák niekoľko návrhov vo vzdelávaní detí z rizikových rodín. Takéto rodiny chcú orgány verejnej moci vyhodnocovať na základe kombinácie niekoľkých kritérií. Nimi sú vzdelanie a výška príjmu rodičov, miera ich kriminality a miera dlhodobej nezamestnanosti. Patriť by sem malo aj materiálne zázemie, zadlženosť rodiny či záškoláctvo v nej. Povinná dochádzka by sa týkala aj detí, u ktorých je predpoklad, že neovládajú vyučovací jazyk.