BRATISLAVA – Poslanec NR SR Ján Mičovský (OĽaNO) tvrdí, že našiel pri Utekáči (okres Potlár) skrýšu Juraja Jánošíka. Ukázať ju chce v sobotu. Povedie k nej náučný chodník. Ako povedal dnes, po 300 rokoch ide o prvý realistický pokus vysvetliť slová Jánošíka, ktoré vyslovil tesne pred smrťou počas súdu v Liptovskom Mikuláši 16.-17. marca 1713.
„Jedna z otázok na neho bola, kde je jeho skrýša. On odpovedal, že je tam, ako sa ide z Jablonky do Klenovca cez Cisárske vrchy,“ povedal Mičovský s tým, že táto veta zostala 300 rokov nepovšimnutá. Možno jedným z dôvodov podľa neho bolo, že Klenovec bol jasný ako miesto, kde Jánošíka chytili. „Cisárska hoľa taká jasná nebola, ale vedeli sme, že existuje Cisársky vrch nad osadou Drahová. Chýbala však tá koncovka. Odkiaľ vyrážal. Jablonka. Jabloniek je na Slovensku veľa, ale v tomto kraji ako keby nebola žiadna,“ uviedol. Mičovskému sa však s priateľom z lazov podarilo zistiť, že Jablonka tam bola, ale zanikla. Zostali po nej miestne názvy. Jánošíkova veta tak dostala reálny miestopisný zmysel.
Text Jánošíkovej vety pred súdom sa síce podľa Mičovského stratil, ale v 19. storočí Janko Kráľ urobil odpis vtedy ešte zachovaného dokumentu. Ten je uschovaný v národnom archíve v Martine ako hodnoverný dôkaz. „Povedal som si s jedným priateľom, ktorý býva na tamojších lazoch, že by bolo treba Jánošíkovu vetu pretransformovať do reálnej krajiny,“ uviedol poslanec. V Jánošikovej vete je podľa poslanca napísané, že tá skrýša sa nachádza vedľa buka, kde stojí aj jedľa, na buku je ruka vysekaná. „Hľadali sme teda buk s jedľou. Nebolo to jednoduché, ale našli sme. V podstate lokalitu, ktorú sme našli, nemôže nik spochybniť. Teda, že by bolo vylúčené, že ide o región, ktorý mal Jánošík na mysli vo svojej výpovedi,“ povedal poslanec.
Podľa Mičovského môže ísť o miesto, kde skryl Jánošík dukáty alebo dôležité veci. „Krajinársky je to pekné miesto. Zodpovedá jeho výpovedi. V sobotu toto miesto označíme,“ povedal. Na mieste skrýše bude jedľa, buk a v ňom vysekaná ruka a tabuľa, na ktorej bude napísané, či si návštevník myslí, že tu nájde Jánošíkov poklad. „Hneď tam nájde aj odpoveď, že ak by v zemi hľadal dukáty a zlato, zrejme by kopal márne, ale keby hľadal na Slovensku miesta, ktoré majú svoju magickú silu, možno je to jeden z pokladov, ktoré tu návštevník môže nájsť. Sú to miesta, ktoré môžu ukázať, že máme na Slovensku množstvo hodnotných bodov, len ich stačí označiť,“ zdôraznil poslanec.
Okolité krajiny sa podľa Mičovského takýchto tém zmocňujú oveľa lepšie. „Všetci vedia, že Jánošíka chytili v Klenovci, ale nenájdeme tam po tom ani stopu. Trojstoročnica je dobrý dôvod, aby sme pripomenuli zbojníka Jánošíka, ale aj to, že na Slovensku je veľa krásnych reálií, ktoré musíme objaviť pre seba, pre cestovný ruch,“ povedal s tým, že táto lokalita je krásna, ale ide o hladovú dolinu. „Aj toto môže prispieť k tomu, že sem príde viac turistov,“ dodal.