BRUSEL - V prípade, ak návrh sedemročného rozpočtu Európskej únie schváli aj Európsky parlament (EP), Slovensko bude najväčším výhercom súťaže o peniaze z európskych zdrojov. Po ukončení dvojdňového maratónu rokovaní to v Bruseli uviedol premiér Robert Fico.
Hoci sa európski lídri dnes dohodli na konečnej podobe eurorozpočtu, posledné slovo bude mať EP. Ten sa vďaka Lisabonskej zmluve stal spolurozhodovateľom o finančnej perspektíve únie a definitívnu podobu rozpočtu musí odobriť.
Predseda europarlamentu Martin Schulz upozornil, že takto nastavený rozpočet môže byť deficitný, čo je pre EP neprijateľné. Obáva sa preto, že sa nenájde dosť hlasov na jeho podporu. Viacerí europoslanci už avizovali, že za sedemročný rozpočet nastavený na záväzky vo výške 960 miliárd eur a priame výdavky v hodnote 908 miliárd eur ruku nezdvihnú.
"Urobili sme to, čo bolo treba v tomto okamihu, ďalej nemôžeme zájsť," reagoval Fico na otázku, či radosť Slovenska nie je predčasná, keďže nie je isté, či návrh prejde v EP. Deklaroval, že sa obráti na slovenských europoslancov, aby za neho zahlasovali, keďže pre SR ide o mimoriadne výhodnú vec. Myslí si, že podobne budú svojich zástupcov inštruovať aj ďalšie členské krajiny.
Hoci Slovensko je nadmieru spokojné, nie všetci lídri mali podľa neho dôvod na optimizmus. "Videl som niektoré krivé tváre, keďže očakávali, že získajú z rozpočtu viac, ale rozhodol kolektívny duch. Väčšina štátov je spokojná, niektoré to ale vnímajú ako svoju vlastnú prehru," opísal situáciu. Zároveň potvrdil, že pri rozhodovaní sa o konečnej podobe sedemročného rozpočtu bol svedkom vydierania v podobe hlasov za jeho vetovanie, prípadne odmietnutie.
Slovensko do eurorozpočtu odvedie v rokoch 2014 až 2020 približne sedem miliárd eur. Za to isté obdobie príjmy pre SR zo zdrojov EÚ presiahnu v bežných cenách 20 miliárd eur.