BRATISLAVA -Ochrana ľudí pred tabakovým dymom sa sprísni. Vláda SR dnes odobrila novelu zákona o ochrane nefajčiarov, ktorá prináša zákaz fajčenia v obchodných domoch, teda aj v kaviarňach a reštauráciách, ktoré sa v ňom nachádzajú.
Právna norma má v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta platiť od júla tohto roku. Okrem toho má právna norma priniesť novú definíciu zariadenia spoločného stravovania. Po novom to má byť každé zariadenie, v ktorom sa nielen pokrmy vyrábajú a pripravujú, ale sa do neho aj privážajú. Zákaz fajčenia sa tak napríklad bude týkať aj cukrární. Zmena legislatívy by mala reagovať aj na novú európsku smernicu a na tabakových výrobkoch by sa mali objaviť iné varovné nápisy.
"Celá legislatíva nesmeruje k perzekúcii fajčiarov, naozaj sa snažíme len urobiť nejaké pravidlá, aby pri fajčení čo najmenej zasahovali do práv nefajčiarov," poukázala po dnešnom rokovaní vlády ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Priblížila, že investori budú môcť v obchodných centrách vybudovať oddelené fajčiarne, pokiaľ budú mať záujem. Šéfka rezortu potvrdila, že novelizácia právnej normy prinesie aj prísnejšie sankcie. Má to byť dôsledok toho, že po novom bude presne jasné, kde sa môže a nemôže fajčiť. Za nedodržiavanie legislatívy tak budú môcť orgány verejného zdravotníctva uložiť pokutu od 500 do 15.000 eur. V súčasnosti bola hranica od 331 do 3319 eur.
Výrazné zmeny v ochrane nefajčiarov priniesla novela zákona z roku 2010. Tá zaviedla povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti v zariadeniach spoločného stravovania, kde sa pripravuje a podáva jedlo. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva v súčasnosti na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku alebo nefajčiarsku prevádzku. Právna norma okrem iného tiež zakázala automaty na cigarety.
Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11.000 ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky vo výške 165 až 232 miliónov eur. Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. Počet dospelých fajčiarov v SR klesá, naopak, počet fajčiacich detí narastá.