BRATISLAVA - Hoci sa dnešná mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej sa malo hovoriť o nevymenovaní zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša prezidentom Ivanom Gašparovičom, skončila hneď na začiatku neschválením programu, splnila svoju úlohu ako súčasť tlaku opozície na prezidenta.
Skutočným cieľom tohto tlaku nie je osoba Ivana Gašparoviča, ale oslabenie Smeru-SD, ktorý prezidenta vo volebnej kampani dvakrát podporil. Povedal to dnes politológ Juraj Marušiak. "Prezident je do istej miery slabým miestom Smeru-SD, poskytuje opozícii veľa priestoru na rôzne témy. Na druhej strane je úplne prirodzené, že sa opozícia snaží tento priestor využívať," povedal Marušiak, podľa ktorého je prezident aktuálne pod intenzívnym tlakom opozície a médií nielen v prípade Jozefa Čentéša, ale aj ďalších tém, napríklad smrteľnej nehody jeho priateľa na poľovačke.
Samotná otázka vymenovania alebo nevymenovania Čentéša na post generálneho prokurátora je podľa Marušiaka v prvom rade právna téma, v ktorej bude mať posledné slovo Ústavný súd (ÚS) SR. Má však aj širší politický kontext, keďže opozícia prezidentovo konanie hodnotí ako nedemokratické. "Smer-SD môže mať právo na obštrukciu, otázka je, do akej miery to bude pôsobiť konsolidačne na opozičné strany," pripomenul Marušiak dnešné nehlasovanie poslancov Smeru-SD za program schôdze parlamentu, ktorá sa mala Čentéšovou kauzou zaoberať. "Na pravicových voličov, ktorí sú citliví na porušovanie demokratických princípov môže kritika prezidenta zabrať, aj keď je otázne, či je v tomto zmysle oprávnená," dodal. Vplyv kauzy na správanie ľavicových voličov, respektíve voličov Smeru-SD, podľa Marušiaka zrejme nebude veľký.
Poslanci vládneho Smeru-SD dnes nezahlasovali za program rokovania mimoriadnej schôdze parlamentu. Keďže Smer-SD má v parlamente väčšinu, program schválený nebol a rokovanie sa následne skončilo. Opozícia na neodhlasovanie programu reagovala ironicky, potleskom. Igor Matovič (OĽaNO) sa vzápätí postavil za rečnícky pult s ampliónom, kde tento postup Smeru-SD kritizoval. Zároveň vyhlásil vlastnú protestnú schôdzu.
Mimoriadne zasadnutie zákonodarného zboru iniciovala opozícia. Chcela si na nej vypočuť dôvody na nevymenovanie Čentéša priamo z úst prezidenta Gašparoviča. Hlavu štátu opoziční predstavitelia vo štvrtok (10.1.) vyzvali, aby bol chlap a prišiel svoje dôvody obhajovať na mimoriadne rokovanie. Hovorca prezidenta Marek Trubač poznamenal, že hlava štátu nie je povinná zodpovedať sa poslancom. Prezident SR je volený priamo občanmi, nie parlamentom. Gašparovič už skôr avizoval, že na dnešnom rokovaní NR SR nevystúpi a zvažuje vystúpenie na niektorej z riadnych schôdzí zákonodarného zboru.
Podľa opozície sú prezidentove dôvody na nevymenovanie Čentéša neobhájiteľné. Predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico ich však označil za relevantné. Prezident SR Ivan Gašparovič odôvodnil rozhodnutie nevymenovať Čentéša 2. januára. Ako dôvody uviedol politizáciu voľby šéfa prokurátorov, kauzu Sasanka, vyhlásenia bývalej premiérky Ivety Radičovej, viaceré podania na Ústavný súd SR, zmenu rokovacieho poriadku, skartovanie výpovede Igora Matoviča o korupcii v politike či podozrenia z korupcie v súvislosti s voľbou. Čentéš čakal na rozhodnutie hlavy štátu od 17. júna 2011, teda od zvolenia do funkcie vtedajšou vládnou koalíciou.
V súvislosti s nevymenovaním Čentéša opozícia pripravuje aj obžalobu hlavy štátu za úmyselné porušenie ústavy. Podanie návrhu iniciovala SaS, pridali sa aj KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd a časť poslancov OĽaNO.