BRATISLAVA - Poslanecký klub SDKÚ-DS sa odmieta zúčastniť na novej voľbe generálneho prokurátora, preto ani nenavrhne žiadneho kandidáta. Ako povedala dnes na tlačovej besede predsedníčka klubu Lucia Žitňanská, každý, kto bude v tejto situácii kandidovať, si musí byť vedomý, že legitimita voľby je spochybnená, pretože Jozef Čentéš bol riadne zvoleným kandidátom NR SR, čo potvrdil aj ústavný súd.
„Klub SDKÚ-DS ho považuje za jediného legitímneho kandidáta a ani rozhodnutie prezidenta nič na tejto skutočnosti nezmenilo,“ konštatovala Žitňanská.
Nevymenovanie Čentéša je podľa Žitňanskej pošliapanie parlamentnej demokracie, ktoré od čias mečiarizmu nemá obdobu. Premiér Robert Fico podľa nej svojim vyjadrením, že novej voľbe generálneho prokurátora nestojí nič v ceste, len potvrdil, že prezident konal na objednávku a urobil za Smer špinavú robotu za asistencie ústavného súdu, čím vydláždili cestu kandidátovi Smeru.
Podľa Žitňanskej SDKÚ-DS si je vedomá mocenských pomerov v NR SR, ale aj politické gestá, ako zvolanie mimoriadnej schôdze či podanie obžaloby na prezidenta, majú svoj význam. „Všetko ostatné je málo, aby sme dali najavo, že sa deje niečo, s čím sa nedá súhlasiť,“ dodala.
Predseda NR SR Pavol Paška vyhlásil termín pre poslancov NR SR na podávanie návrhov na kandidátov na generálneho prokurátora SR, ktorý stanovil do piatka 18. januára do 12:00. V prípade, že návrhy a kandidáti budú spĺňať všetky náležitosti, zaradí predseda parlamentu túto voľbu na najbližšiu schôdzu NR SR. Ak by Ústavný súd SR svojím rozhodnutím voľbu generálneho prokurátora pozastavil, Paška by toto rozhodnutie rešpektoval.
Na podaní návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej má prezident Ivan Gašparovič vysvetliť svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, sa v pondelok večer dohodli štyri opozičné strany - KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS. Zároveň sa dohodli, že navrhnú podať žalobu na prezidenta za úmyselné porušenie ústavy.