BRATISLAVA - Hanbou Slovenska je Richard Sulík, ktorý ako predseda parlamentu nerešpektoval predbežné opatrenie Ústavného súdu SR a vyhlásil voľbu kandidáta na generálneho prokurátora.
Šéfovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Sulíkovi to po svojom hovorcovi Markovi Trubačovi odkazuje prezident Ivan Gašparovič. Reaguje tak na snahu liberálov, ktorí chcú iniciovať návrh Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na Gašparoviča za úmyselné porušenie Ústavy.
"Hanebným počinom predsedu SaS bolo aj skartovanie hlasovacích lístkov bezprostredne po voľbe Jozefa Čentéša v parlamente, aby sa nedalo dokázať, že lístky v tajnej voľbe boli označené," povedal Trubač. "Aktér kauzy Sasanka, ktorý do Kočnerovho termostatu hovoril o cene hlasu za voľbu generálneho prokurátora, by sa mal viac sústrediť na svoju roztrasenú predsednícku stoličku v SaS," dodal.
Sulík: Na rozdiel od Gašparoviča si ctím platnú legislatívu
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík si podľa vlastných slov na rozdiel od prezidenta Ivana Gašparoviča ctí platnú legislatívu. Informovala o tom Veronika Oravcová z SaS. Strana je prekvapená vyjadrením prezidenta Gašparoviča, ktorý skartáciu volebných lístkov po voľbe kandidáta na post generálneho prokurátora označil za hanebný počin. "Ja si na rozdiel od pána prezidenta ctím platnú legislatívu od ústavy až po volebný poriadok Národnej rady SR. Povinnosť skartovať hlasovacie lístky vyplývala z vtedy platného volebného poriadku, ktorý bol pre mňa ako predsedu parlamentu záväzný," uviedol Richard Sulík s tým, že Ivan Gašparovič opäť dokázal, že pravidlá dodržuje len vtedy, keď mu to vyhovuje.
Líder SaS Sulík vo štvrtok oznámil, že jeho strana sa pokúsi iniciovať návrh Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. Podľa SaS Gašparovič tak výrazne prekročil svoje právomoci a potvrdil, že je bábkou v rukách vládnucej strany.
"Toto sa stane prvýkrát v histórii SR. Sme presvedčení, že tento prezident je hanbou Slovenska," vyhlásil Sulík. Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.