TRNAVA – Strana Smer-SD už má mená kandidátov na predsedov bratislavského a trnavského VÚC, potvrdil ich aj dnešný snem, ale z taktických dôvodov však zatiaľ nebude mená zverejňovať
Po skončení dnešného výročného snemu Smeru-SD to vyhlásil predseda strany Robert Fico. "V Bratislave je dnes župan z opozičnej strany a v Trnave župan, ktorý bol na začiatku kandidátom HZDS. Vyžaduje to ešte pomerne veľa rokovaní, aby sme mali istotu, že kandidáta, ktorého navrhne Smer-SD podporia aj iné politické subjekty," dodal. "Máme konkrétne mená, ľudia vyslovili súhlas s kandidatúrou a dnešný snem ich mená potvrdil, ale z taktických dôvodov ich zatiaľ nebudeme zverejňovať," povedal predseda Smeru-SD.
Do košického, prešovského, banskobystrického, nitrianskeho a žilinského kraja nominuje vládny Smer-SD ich súčasných predsedov Zdenka Trebuľu, Petra Chudíka, Vladimíra Maňku, Milana Belicu a Juraja Blanára. V trenčianskom VÚC bude kandidovať poslanec Jaroslav Baška.
Osem mesiacov a žiaden škandál
Predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico dnes varoval predstaviteľov svojej strany pred zlyhaním najmä preto, lebo verejnosť by reagovala na korupčný škandál podstatne citlivejšie ako inokedy a malo by to pre Smer-SD nedozerné následky. Vyhlásil to v prejave na Výročnom sneme Smeru-SD, ktorého hlavným bodom sú nominácie na predsedov samosprávnych krajov. Snem sa koná pod heslom "Stabilne - Zodpovedne - Európsky".
"Za osem mesiacov vládnutia sme nemali ani jeden škandál. Musíme verejnosti ukázať, že vládnutie nie je automaticky spojené s korupciou či netransparentnosťou. Musíme ukázať, že sme schopní konať, ak dôjde k zlyhaniu. Polícia, prokuratúra a súdy musia mať voľné ruky pri boji s korupciou, preto by pomohlo urýchlené vyriešenie otázky generálneho prokurátora," odkázal.
Fico tvrdí, že Smer-SD prebral moc po širokej zlepenej a rozhádanej koalícii, po ktorej zostala v mysliach väčšiny občanov nepríjemná pachuť. "Vedeli sme, že nás čaká v histórii Smeru-SD najťažšia skúška. Nepochybujem však o tom, že výzvy, pred ktoré sme postavení, tak prísnu a ťažkú skúšku zvládneme," povedal. Líder Smeru-SD je presvedčený, že jeho vláda pri ozdravovaní verejných financií prejavovala solidaritu silných so slabými a postupovala ako štandardná sociálna demokracia. "Na konsolidáciu sa poskladajú najmä banky, firmy a nadštandardne zarábajúci. Nikto nevedel predložiť alternatívu nášho postupu," odkázal opozícii.
Premiér tiež upozornil na to, že jeho vláda nezlyhala v stabilite vládnutia, pričom Slovensko najmä v kríze potrebuje silnú a stabilnú vládu. "Naša vláda je taká. Rozhodujeme, nevajatáme a sme akcieschopní. Nezlyhali sme ani v štýle vládnutia, neotravujeme hádkami a kontroverznými výstupmi," konštatoval.
Za jeden z vážnych problémov súčasnosti a oblasť, kde musí vláda zabrať, označil daňové úniky. "Viem, že nikto nechce platiť dane, ale dane sa platiť musia," zdôraznil. Výber dane chce preto zlepšiť a má na to pripravených viacero opatrení. Druhou oblasťou, kde vláda musí zabrať, je podľa Ficových slov reforma štátnej správy. "V roku 2013 nás tiež čakajú významné rozhodnutia v školstve a zdravotníctve. Buď ich necháme v stave, v akom sú a budeme pred sebou tlačiť problémy alebo budeme mať odvahu urobiť rozhodnutia, ktoré uvoľnia rezervy," vysvetlil.
Ficovi sa tiež nepozdáva, že slovenské školstvo produkuje tisíce absolventov škôl bez praktickej možnosti uplatniť sa. "Produkujeme také množstvo absolventov, ako keby sme mali 50 nie 5 miliónov obyvateľov. Prudko nám klesá kvalita vzdelania, systém vzdelávania je finančne a kvalitatívne neudržateľný. Preto treba podporiť ministra Dušana Čaploviča, že nedáva súhlas na vznik ďalších súkromných škôl," myslí si.
Líder Smeru-SD si myslí, že je oprávnené sa pýtať, prečo práve teraz učitelia bojujú za vyššie ohodnotenie. "Môžeme sa cítiť nepríjemne, ak nám protesty organizujú odbory, s ktorými máme strategické partnerstvo a voči ktorým sme sa vždy správali ústretovo. Považujem za správne, ak sme štrajk učiteľov neodsúdili, ale vnímali ho ako realizáciu základných ľudských práv. Trpezlivo sme hľadali kompromis a je mi ľúto, že nedošlo k dohode," povedal.
Vytvorenie jednej štátnej poisťovne je dôležitým rozhodnutím
Tlak na vyššie financovanie Fico cíti aj v zdravotníctve. "Vytvorenie jednej štátnej poisťovne a pravdepodobné vyvlastnenie súkromných je len jedným, ale dôležitým rozhodnutím. Peniaze nemôžu končiť na účtoch majiteľov poisťovní," vyhlásil, za čo ho delegáti odmenili potleskom.
Fico zopakoval, že Slovensko musí zostať v jadre diania a nemá inú, len európsku alternatívu. "Je to základný národnoštátny záujem SR," podčiarkol. Premiér pripomenul, že SR sa počas jeho vlád správala v Európe ako solidárny hráč. "Faktom ostáva, že hlbšie zapojenie Slovenska do európskych štruktúr je pre nás ako malú krajinu výhodné. Nebojíme sa preto ani najodvážnejších výziev pokiaľ ide o európsku integráciu," dodal.
Na trnavskom sneme je prítomných 450 delegátov a 57 hostí. Medzi nimi predseda českých sociálnych demokratov Bohuslav Sobotka (ČSSD) či líder Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attila Mesterházy. Prítomní sú aj zástupcovia odborov, Klubu 500, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Jednoty dôchodcov. Pozdravný list poslal aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý predstaviteľom Smeru-SD zaželal prijatie múdrych rozhodnutí. Posolstvo snemu sa podľa neho isto stane predmetom mnohých diskusií. "Vaše posolstvo očakávam ako každý iný občan najmä s nádejou," odkázala hlava štátu.