BRATISLAVA – Alkohol z parlamentu, zdá sa, nezmizol! Kým v minulosti sa po parlamentných chodbách prechádzal v povznesenej nálade exšéf SNS Ján Slota, poslanec Smeru Ján Senko sa priznal, že si pred pár dňami pred vystúpením v pléne vypil. Čo na to hovoria jeho kolegovia?
Smerák Senko pred pár dňami počas rozpravy o zmene daňových zákonov rečnil zvláštnym spôsobom. Plietol sa mu jazyk a zasekol sa v strede vety. Neskôr dokonca priznal, že pred svojím vystúpením pil alkohol.
Za svoj prejav si poslanec vyslúžil veľký smiech hlavne od opozičných kolegov, ktorí začali skandovať: „Ešte, ešte.“ S alkoholom v parlamente však opýtaní poslanci rozhodne nesúhlasia.
Myslíte si, že by mal byť u poslancov tolerovaný alkohol?
„Alkohol by určite nemal byť prítomný počas vystúpení a faktických poznámok poslancov. Tí, ktorí pijú, sú dospelí ľudia. Nemyslím si preto, že by sa prípady opitých poslancov mali nejako riešiť. Pán Senko si spravil hanbu. Urobí to ešte 2-3 razy a do parlamentu sa už nedostane.“
„V podstate skoro vôbec nepijem a odsudzujem všetkých ľudí, ktorí sa ožierajú. Alkohol môže byť príjemná kratochvíľa, ale len občas. V parlamente som od roku 2006 a viem presne, že je tam veľmi veľa mužov, ktorí veľa pijú. Parlament, to nie sú elitní ľudia, je to obraz, vzorka Slovenska. Pána Senka, ktorý so mnou sedí v kultúrnom výbore, som však nikdy nevidela opitého a ani som ho nezaraďovala do kategórie spomenutých poslancov.“
„Nebláznite. Alkohol u poslancov určite nemôže byť tolerovaný. V parlamentnom bufete sa síce podáva pivo, ale to nepredstavuje takú hrozbu ako tvrdý alkohol.“
„Samozrejme, že by nemal byť tolerovaný alkohol v parlamente. Je to zvláštna predstava, že by o osude miliónov ľudí mal rozhodovať alkoholom potužený poslanec. Veď práca poslanca je rovnaká ako každá iná, v ktorej hocikedy môžu ľudia fúkať. Pre poslancov by preto malo platiť to isté. Riešením by mohli byť kontroly inšpektorátu práce. Ak poslanec nafúka, letí.“
„Ja si skôr myslím, že by nemali byť tolerované blbé reči. Niekto môže byť triezvy a mať hlúpe reči a niekto pod vplyvom, ale nie je to na ňom ani vidieť. Principiálne by ale tolerovaný byť nemal. Tých, čo majú hlúpe reči, je v parlamente až-až.“
Kancelária Národnej rady dychové skúšky nerobí. Ak by poslanci súhlasili, testovaniu v parlamente aj na iné látky, ako alkohol, by kancelária nebránila. „Pokiaľ bude dohoda naprieč celým politickým spektrom, KNR SR je pripravená zaviesť aj krvné skúšky na zisťovanie požívania drog a iných omamných látok,“ uviedol hovorca parlamentu Pavel Chovanec.