Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Frešo: Premiér a ministri majú imunitu pred parlamentnou kontrolou

Pavol Frešo
Pavol Frešo

BRATISLAVA - Premiér Robert Fico a ministri jeho vlády majú imunitu pred parlamentnou kontrolou. Tento stav potvrdili podľa šéfa SDKÚ-DS Pavla Freša štyri neúspešné pokusy o otvorenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcela opozícia odvolávať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD).

"Každý jeden minister si môže byť od tohto momentu istý, že keď bude mať akýkoľvek veľký problém v rezorte, nič z toho sa nebude prerokúvať na parlamentnej pôde," povedal Frešo na dnešnej tlačovej konferencii zvolávateľov schôdze - KDH, SDKÚ-DS a Mostu-Híd. Podľa neho súčasný stav znamená, že žiadna vážna téma, ako je napríklad fiškálna únia či prešľapy ministrov, nie je hodná opozičnej kontroly.

Frešo tvrdí, že ide o bezprecedentný signál, keď je funkcia opozície paralyzovaná obrovskou väčšinou, ktorá ignoruje to, že by opozícia mala kontrolovať, či je všetko vo vláde v poriadku. "Táto vláda svojím spôsobom stráca legitimitu tým, že odmieta opozičnú kontrolu. Je to niečo, čo nemá obdobu," vyhlásil Frešo. Dodal, že Slovensko sa takto vracia do čias mečiarizmu.

Šéf KDH Ján Figeľ hovorí o arogancii vládnej väčšiny. "Smer síce podľa litery, ale nie podľa ducha zákonov, odmieta menšine napĺňať svoje ústavné práva aj zodpovednosť," zdôraznil s tým, že trojica strán odmieta takéto správanie. "Považujeme ho za škodlivé pre parlamentnú demokraciu a pre stav zákonnosti a spravodlivosti na Slovensku," vysvetlil.

Pripomenul, že za minulej vlády Ivety Radičovej vtedajšia vládna väčšina umožnila mimoriadne rokovanie napríklad o diaľniciach, ktoré inicioval vtedy opozičný Smer-SD. "Teraz bolo hrubým spôsobom odmietnuté právo nielen menšiny, ale aj záujem verejnosti o takúto diskusiu a riešenia," zdôraznil. Dodal, že KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd sa na protest nezúčastnia poslaneckého grémia a využijú aj ďalšie možnosti, aby dali najavo odmietnutie "takýchto mocenských praktík".

Jeho slová o neblokovaní mimoriadnych schôdzí potvrdil aj predseda Mostu-Híd Béla Bugár. "Tento parlament nikdy v minulosti nezablokoval návrh na odvolanie daného člena vlády. Vždy sa o tom rokovalo a vždy tak, ako to predpisuje ústava aj rokovací poriadok," povedal Bugár, podľa ktorého dnes Smer-SD skombinoval aroganciu s ignoranciou.

"Odignorovali schôdzu. Niektorí sa zapísali a väčšina ani neprišla do Národnej rady. Ak premiér hovorí o tom, že poslanci dostávajú dosť vysoký plat na to, aby robili, mal by sa opýtať vlastných poslancov, či nie je ich povinnosťou rokovať o veci, ktorá ťaží minimálne 69 percent obyvateľstva," uviedol Bugár. Upozornil, že stav v súdnictve sa nedá vyriešiť ignoráciou. "Takéto spôsoby odmietame," zdôraznil.

Lídri trojice strán sa zhodujú v tom, že na to, aby normálne parlament fungoval, stačí dodržiavať zvyky, ktoré sú zaužívané 20 rokov. "Keď 30 poslancov požiada, aby sa o nejakej téme rokovalo, alebo požiada, aby sa rokovalo o dôvere konkrétnemu ministrovi, tak to rokovanie prebehne," povedal Frešo.

Podľa neho netreba robiť žiadne zmeny zákona. "To je o rešpekte voči demokracii. O tom, či chcem alebo nechcem opozičnú kontrolu. A tu Smer fatálne zlyhal," poznamenal Frešo. "Stačí rešpektovať pluralitnú demokraciu a nebudovať totalitnú, väčšinovú demokraciu, ktorá je popretím ústavných pravidiel platných na Slovensku," uzavrel Figeľ.

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR, na ktorej chceli opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd odvolať ministra Boreca, nebude, keďže snemovňa nebola ani na štvrtý pokus uznášaniaschopná. Návrh na odvolanie člena vlády sa tak presúva do programu riadnej decembrovej schôdze parlamentu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu