BRATISLAVA - Opozícia v zložení SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd navrhuje odvolať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD). Oznámila to dnes v parlamente po tom, ako parlamentná väčšina neschválila program mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorá sa mala venovať stavu slovenskej justície.
"Dávame návrh na odvolanie ministra Boreca preto, lebo urobil naozaj aj chyby, ale hlavne preto, že nepodporil normálnu, reálnu debatu, ktorú sme tu mali dnes viesť," vysvetlil na dnešnom brífingu predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Šéf rezortu spravodlivosti tvrdí, že Národná rada je jediný zákonodarný a ústavodarný orgán v SR a on ako minister nemá žiadne právo diktovať poslancom, ako majú hlasovať. "Prekvapuje ma takáto základná nevedomosť dlhoročného poslanca a zároveň predsedu parlamentnej politickej strany," uviedol Borec vo svojom dnešnom stanovisku.
Zapakoval tiež, že samotnej diskusii o stave justície sa v žiadnom prípade nebráni. "Odmietam však pokusy zneužiť dlhodobo zložitú situáciu v justícii na presadzovanie úzkych politických cieľov niektorých opozičných poslancov," dodal Borec.
Podľa šéfa KDH Jána Figeľa je súčasná situácia v slovenskej justícii znepokojivá, až alarmujúca. "Je maximálne nezodpovedné nedovoliť diskusiu na takúto tému vtedy, keď vieme, že minimálne za posledný polrok, za tento polrok vládnutia Smeru-SD, neboli do Národnej rady predložené žiadne návrhy, ktoré by zlepšili stav justície," doplnil predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
Podľa jeho slov sa nepokračuje v tom, čo odštartovala bývalá vláda Ivety Radičovej, a to je otváranie súdnictva a justície. "Máme o čom diskutovať a využijeme všetky možnosti opozície, ktoré nám túto diskusiu umožnia," avizoval Bugár.
Dnešnú mimoriadnu schôdzu iniciovali predstavitelia opozičných strán združených v Ľudovej platforme. Výsledkom rokovania malo byť uznesenie, v ktorom by NR SR vyjadrila znepokojenie nad súčasným stavom justície. Zároveň by zákonodarcovia požiadali vládu o predloženie správy o konkrétnych opatreniach, ktoré urobila na vytvorenie podmienok na zvýšenie dôveryhodnosti justície.
Rokovanie o prehlbujúcom sa stave znižovania dôveryhodnosti justície na Slovensku dopadlo podľa očakávania. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) schôdzu otvoril, vládny Smer-SD však nepodporil program, plénum teda nemalo o čom rokovať a Paška schôdzu vzápätí ukončil. Celý proces trval len pár minút. Sociálni demokrati tento postup avizovali už v utorok (13.11.).