BRATISLAVA - Návrh na zmrazenie platov ústavných činiteľov je už hotový, poslanci ho prerokujú na decembrovej schôdzi parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Platy poslancov, ministrov a prezidenta podľa slov predsedu finančného výboru Daniela Duchoňa zostanú na tohtoročnej úrovni.
"Dôvod zmrazenia je jasný - situácia vo verejných financiách," konštatoval Duchoň. Zákon do parlamentu formálne predloží finančný výbor, podľa Duchoňa vznikol širokým konsenzom. "Nezachytil som žiadne výhrady," dodal.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník naznačil, že naprieč politickým spektrom existuje vôľa zmraziť aj platy sudcov. "Nevidíme dôvod, prečo by mali sudcovia stáť nad ústavnými činiteľmi," poznamenal. Spôsob, akým by národná rada rozšírila zmrazenie platov aj na sudcov, zatiaľ nekonkretizoval. O možnosti nevalorizovať mzdy prokurátorov a sudcov začiatkom októbra hovoril aj minister financií Peter Kažimír, podľa neho by sa tak dalo urobiť jedine ústavným zákonom. Platy sudcov by sa v roku 2013 mali zvýšiť v priemere o 230 eur.
Poslancom, prezidentovi, členom vlády, predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu a generálnemu prokurátorovi sa nevalorizovali platy ani v tomto roku, bývalá koalícia na sklonku roka 2011 tiež navrhla zmrazenie platov ústavných činiteľov. Platy zákonodarcov sa teda počítajú z priemernej mzdy za rok 2010, výška mzdy bratislavských poslancov spolu s paušálnymi náhradami predstavuje 3 346 eur, mimobratislavským prináleží mesačne 3 576 eur, keďže majú o niečo vyššie paušálne náhrady.
Ak by sa platy ústavných činiteľov valorizovali podľa zákona, na základe prepočtov by plat poslancov s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji dosiahol 4 068,09 eura a mimobratislavskí zákonodarcovia by inkasovali 4 746 eur. Dostali by tak mesačne o 722,09, respektíve 1 170 eur viac. Prepočet vychádza z priemernej mzdy zverejnenej štatistickým úradom za druhý štvrťrok 2012, ktorá je 793 eur. Zákonodarcom prináleží trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za uplynulý rok. Na základe návrhu šéfa SaS Richarda Sulíka sa platy poslancov znížia o 15 percent trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy, ak je deficit verejných financií v predchádzajúcom roku vyšší ako sedem percent, ak sa schodok pohybuje medzi piatimi a siedmimi percentami, platy sa znižujú o desať percent a ak je deficit v rozmedzí od troch do piatich percent, poslanecká mzda sa zníži o päť percent. Pri deficite nižšom ako tri percentá sa platy neznižujú. Deficit v roku 2012 je naplánovaný na 4,6 percenta, ak by sa platy valorizovali, trojnásobok priemernej mzdy by sa v prípade poslancov mal znížiť o päť percent. Okrem toho bratislavským poslancom patria paušálne náhrady vo výške 1,8 násobku platu a mimobratislavským vo výške 2,1 násobku.