BRATISLAVA - Slovenská republika musí do 12. októbra uhradiť prvé dve hotovostné platby do Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) v celkovej sume takmer 264 miliónov eur. Zvyšné tri splátky upísaného základného imania v trvalom eurovale v celkovej výške 396 miliónov eur prídu na rad v priebehu ďalších dvoch rokov. O poslaní týchto peňazí do záchranného mechanizmu eurozóny by mala rozhodnúť vláda na svojom dnešnom rokovaní.
Slovensko sa má v nasledujúcich troch rokoch zúčastniť navyšovania základného imania Európskej investičnej banky (EIB) o 10 miliárd eur, a to sumou 26 miliónov eur. Cieľom opatrenia, ktoré dohodli ešte v júni v Bruseli európski lídri, je zvýšiť celkovú úverovú kapacitu banky o 60 miliárd eur, čím sa uvoľnia možnosti dodatočných investícií v Európe až do výšky 180 miliárd eur. Vyplýva to z návrhu na zvýšenie účasti SR na základnom imaní EIB, ktorý je rovnako na programe dnešného zasadnutia kabinetu.
Vytvorenie jednotného bankového dohľadu v Európskej únii (EÚ), ktorý by mal tvoriť prvý pilier pripravovanej bankovej únie, má podporu Slovenska. Zároveň však SR upozorňuje na jeho viaceré riziká. S týmto stanoviskom k súvisiacim legislatívnym návrhom Európskej komisie (EK) dnes oboznámi minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) svojich kolegov.
Vytvorenie bankovej únie je podľa rezortu financií logickým vyústením snáh o zefektívnenie systému finančnej regulácie, dohľadu nad finančným trhom a riešenia otázok finančnej stability. "Treba však zdôrazniť, že jednotný mechanizmus dohľadu so sebou prináša množstvo rizík pre SR, ktoré bude potrebné v priebehu rokovaní čo najviac minimalizovať," konštatuje sa v materiáli.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bude po novom rozmiestnení ekonomických diplomatov meniť aj sieť zastupiteľských úradov (ZÚ) v zahraničí. Otvoria sa nové veľvyslanectvá v Kišiňove (Moldavsko), Tunise (Tunisko) a Abú Zabí (Spojené arabské emiráty). Na oplátku sa uzatvorí ZÚ v Kuala Lumpur (Malajzia). Funkcie diplomatického zastúpenia tam prevezme iný úrad SR v oblasti, pričom sa preskúma možnosť vytvorenia honorárneho konzulátu v Malajzii. Konštatuje sa to v materiáli, ktorý má dnes prerokovať vláda.
Kabinet bude na základe odporúčania ľudskoprávnej rady vlády rozhodovať o zriadení Výboru pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb. Pôjde o stály odborný orgán ľudskoprávnej rady, ktorého úlohy bude zabezpečovať rezort spravodlivosti a predsedať mu bude jeho minister. Vláda týmto chce vytvoriť platformu na diskutovanie a riešenie problematiky zlepšenia postavenia ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou, ako aj zvýšenia ochrany ich práv.