BRATISLAVA - Bosna a Hercegovina (BaH) stráca čas pri napĺňaní svojich záväzkov, ktoré ich posunú v európskej integrácii.
"Zdá sa, že tento rok naozaj nesplní svoje úlohy, pretože v októbri ich čakajú lokálne voľby, ktoré majú v tejto chvíli ako prioritu," priblížil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Rada Európy a Európska komisia s poľutovaním vzali na vedomie, že politickí a inštitucionálni lídri v krajine nepripravili takú ústavu, ktorá má byť v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach a základných slobodách. Na základe politickej dohody, ktorú predstavitelia BaH podpísali v Bruseli 27. júna tohto roku, sa úprava ústavy mala dokončiť do konca augusta.
"V rámci prijatého akčného plánu sa zaviazali, že vyriešia otázku voliteľnosti občanov, ktorí nepatria k trom hlavným skupinám (bosnianski Moslimovia, Srbi a Chorváti, pozn. red.). Návrhy v parlamente sú tri, čo je to isté, ako keby nebol žiadny. Je to kvôli tomu, že vnútorné procesy vo federácii zastavili plnenie, čo je poľutovaniahodné," podotkol šéf slovenskej diplomacie s tým, že nejde o žiadny zákonný termín, ale o istý politický záväzok.
Na druhej strane je presvedčený o tom, že si ho časom splnia, keďže ide o úlohu, ku ktorej sa sami hlásia. "To nie je niečo, do čoho by ich niekto tlačil," dodal s tým, že politici absolvovali celý rad sedení sami z vlastnej iniciatívy a blížili sa k tomu, aby sa k nejakému návrhu dopracovali. Proces sa však spomalil, keďže bosniansko-chorvátska federácia prechádza komplikovaným procesom, v rámci ktorého chce preskupiť koalície na úrovni federácie, ale aj na úrovni celého štátu, čo naráža na odpor tej strany, ktorá by z nej mala odísť. "Ovplyvňuje to, žiaľ, aj tie úlohy, ktoré má BaH plniť pri integrácii do Európskej únie a NATO," konštatoval Lajčák.
Pripomenul, že nejde o politickú krízu, keďže tento proces prebieha v rámci ústavy krajiny pri dodržiavaní demokratických noriem. "Rešpektujeme to, lebo to, že dochádza k preskupeniu koalície je normálna vec," priblížil.