BRATISLAVA – V Alojzovi Hlinovi sa opäť prebudil duch aktivistu! Desať dní po výročí okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy pristavil poslanec Obyčajných ľudí tank zo sovietskej éry pred honosnú vilu jedného z najnenávidenejších pohlavárov komunistického režimu Vasiľa Biľaka. Namiesto 95-ročného komunistu, ktorý v auguste 1968 písomne odobril vstup tankov na naše územie, prišla polícia, ktorá chcela rozdávať pokuty.
Pred vilou na Timravinej ulici neďaleko Bratislavského hradu, v ktorej od čias bývalého režimu žije Vasiľ Biľak, pristavil Alojz Hlina v piatok tesne pred obedom tank T-72. "Je to symbolická pripomienka toho, čo sa stalo. Nech súdruh Biľak vie, aké je to ráno otvoriť okno a pozerať do hlavne tanku," ozýval sa Hlinov hlas z reproduktorov. "Predpokladám, že žiadal o pridelenie bytu medzi robotníkov v paneláku, no zákerní kontrarevolucionári mu pridelili vilu pod hradom," dodal ironicky.
Z veľkej vily však žiadna odozva neprišla. Na dvore sme zazreli len Biľakovu vnučku. Na rukách držala ročného syna, komunistovho pravnuka, ktorí sa ponáhľali skryť do útrob vily. "Údajne je doma," povedal poslanec o Biľakovi, ktorému chcel dopriať tento zážitok, aby "neodišiel ochudobnený". Na Hlinovo zvonenie pri bráne však nikto v dome nereagoval.
Poslanca však neminuli opletačky s policajtmi. Odstavený tank na kamióne, ktorý blokoval priechod pre chodcov, chce polícia šetriť. Kde poslanec vzal tank, však nechcel prezradiť. Údajne ho má od človeka, ktorému nevadilo, na čo bude použitý.
Vasiľ Biľak je posledným žijúcim predstaviteľom bývalého komunistického režimu, ktorý sa podpísal pod tzv. pozývací list, na základe ktorého vstúpili vojská Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Československa. Okrem Biľakovho mena sa na liste nachádza aj podpis Aloisa Indru, Drahomíra Koldera, Antonína Kapeka a Oldřicha Švestku. Biľak za pozývací list nebol nikdy odsúdený ani potrestaný. V januári 2011 Špeciálna prokuratúra SR zastavila trestné stíhanie, odôvodnila to tým, že nie je možné zohnať dôležitých svedkov z Českej republiky.
Biľak bol popredným komunistickým politikom, pôsobil vo vrcholných funkciách v Komunistickej strane Československa aj v Komunistickej strane Slovenska. Počas Pražskej jari bol 1. tajomníkom ÚV KSS, patril k vedúcim predstaviteľom konzervatívnych síl v KSČ, podporoval sovietsku intervenciu.