BRATISLAVA - Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin je pripravený zbaviť sudcov na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní mlčanlivosti. Píše sa to v jeho vyjadrení k trestnému oznámeniu Jána Vovčika. Ten podľa Hospodárskych novín podal oznámenie proti štyrom sudcom za údajnú korupciu. Agentúre SITA poskytol Harabinovu reakciu Tlačový a informačný odbor Najvyššieho súdu SR.
"Predseda Najvyššieho súdu SR Harabin na základe podnetu oznamovateľa požiadal o vyjadrenie všetkých dotknutých sudcov, nielen predsedu kolégia," píše sa vo vyhlásení. Harabin zároveň už v minulosti presadzoval názor v rámci protikorupčných opatrení zmeny zloženia senátov. "Tu je však veľmi ťažká situácia vzhľadom na zákonné právomoci predsedu, pretože jedine opatreniami v rozvrhu práce môže predseda súdu niečo zmeniť," tvrdí. Práve za takéto kroky ho podľa vyhlásenia "antikorupčná Dzurindova ministerka spravodlivosti hnala na disciplinárne stíhania." Harabin podľa vyhlásenia podporuje každé objasnenie podozrenia, pretože jedine nezávislé vyšetrovanie môže informácie potvrdiť alebo vyvrátiť.
Bývalý podnikateľ Ján Vovčik z Belej nad Cirochou má podozrenie, že rozsudok v jeho spore si protistrana na Najvyššom súde SR kúpila za sedem miliónov korún, teda približne 233-tisíc eur. Píšu o tom Hospodárske noviny. Denníku potvrdil, že už podal na polícii trestné oznámenie na štyroch sudcov obchodno-právneho kolégia súdu. Podľa Vovčika k podplácaniu došlo, keď v apríli obchodný senát rozhodoval o dovolaní v jeho žalobe. V dvoch súdnych sporoch sa od roku 2006 snaží získať nárok na dividendy v celkovej výške 22,8 milióna korún (757-tisíc eur) od dvoch štatutárov spoločnosti, ktorá sprivatizovala štátny majetok v Stakčíne. V akciovke je menšinovým akcionárom, píšu noviny.
Vovčik si podľa novín uvedomuje, že ak sudcom nebude dokázaná vina, môže byť stíhaný pre ich krivé obvinenie. Nepodal totiž oznámenie vo veci, ale priamo na sudcov. Podľa Vovčika sú sudcovia Najvyššieho súdu SR podozriví z rozsiahlej trestnej činnosti. Rozhodnutie si podľa neho protistrana kúpila cez advokáta, ktorý je známym predsedu obchodného kolégia. „Predseda kolégia bol sprostredkovateľom. Sudcom v senáte dal po milióne a s advokátom si ponechal zvyšné štyri milióny,“ vysvetlil denníku Vovčik. Tvrdí, že má troch-štyroch svedkov, ktorí mali informácie o podplácaní, ich mená neuviedol. Ich ochota vypovedať bude podľa Vovčika závisieť od toho, kto bude prípad vyšetrovať. „Ak miestna polícia, tak asi nie,“ citujú ho Hospodárske noviny.
Vovčik sa okrem polície obrátil aj na Harabina s návrhom na začatie disciplinárneho stíhania sudcov. Tvrdí totiž, že so súdnym spisom sa účelovo manipulovalo. Harabin podnet odstúpi rezortu spravodlivosti, aby nebolo možné vzniesť námietku z falošnej sudcovskej solidarity. „Naraz nemôže prebiehať trestné i disciplinárne konanie. Trestné má prednosť,“ odkázal novinám Harabin.
Podľa denníka ministerstvo spravodlivosti v reakcii na oznámenie uviedlo, že dôveruje orgánom činným v trestnom konaní, že budú postupovať v zmysle zákona.