BRATISLAVA - Plénum Národnej rady (NR) SR dnes podvečer posunulo navrhované zmeny v dôchodkovom systéme, dohodách a živnostiach do druhého čítania. Rozhodnutiu poslancov vládneho Smeru-SD predchádzalo niekoľko dní diskusie, v ktorej dominovali opoziční poslanci.
Podľa vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení sa má po novom v druhom dôchodkovom pilieri upraviť povinný vstup na dobrovoľný, a to až do veku 35 rokov sporiteľa. Inak bude vyzerať aj príspevok. Súčasný 9-% odvod nahradí 4-% s tým, že sporitelia si môžu k tomuto prispieť nimi zvolenou sumou. Jej výška nie je obmedzená, daňovo zvýhodnené však budú mať len 2 % navyše.
V prípade fondov má zostať minimálne jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Zavedenie ďalších fondov nechá štát na jednotlivých dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS). Sledované obdobie pri garanciách, základné porovnávacie obdobie, bude 10 rokov. Pri vybraných fondoch si DSS môžu zvoliť aj 15-ročné obdobie.
Štát mení aj niektoré odplaty pre DSS. Odplata za vedenie dôchodkového účtu klesne z 1 % na 0,75 %. Odplata za správu fondu zostáva 0,3 % ročne pri garantovaných fondoch a zvyšuje sa pri negarantovaných na 0,6 %. Porastie aj odplata za zhodnotenie majetku vo fondoch, a to z dnešných 5,6 % na 10 %. Práve táto zmena by mala podľa ministerstva pôsobiť motivačne.
Opäť, už tretíkrát, má dôjsť k otvoreniu druhého piliera, pričom prvé dve otvorenia zrealizovala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). K nadchádzajúcemu má dôjsť podľa plánu od októbra do decembra 2012. Ministerstvo pri kvantifikácii vplyvov otvorenia systému počíta s výstupom 60.000 Slovákov. Naopak, vstúpiť by ich malo podľa priemerných odhadov 10.000.
Zmenami má prejsť aj prvý priebežný dôchodkový pilier, kde sa má zvýšiť solidarita, zmeniť valorizácia i zaviesť inštitút minimálneho dôchodku. Solidárnejší v tomto systéme budú po novom všetci s príjmom nad 1000 eur. Naopak, pomôcť sa má Slovákom so mzdou pod priemernou úrovňou, teda pod 786 eur.
Inak má vyzerať aj spôsob valorizácie. Okrem dočasného modelu každoročného zvyšovania dôchodkov o pevnú sumu sa zmení aj výpočet samotnej valorizácie. Postupne sa bude znižovať švajčiarsky model s tým, že sa bude viac brať do úvahy zmena miery inflácie ako rast priemernej mzdy. Tento proces by mal byť zavŕšený v roku 2017, keď by sa mali dávky valorizovať už len o dôchodcovskú infláciu.
Hlasovaním o tejto legislatívnej zmene ukončil presedajúci schôdze Pavol Paška (Smer-SD) piaty rokovací deň šiestej parlamentnej schôdze. Poslanci sa opäť stretnú vo štvrtok (9.8.) a diskusiu začnú o novele zákona o sociálnom poistení.