BRATISLAVA - Poplatky, ktoré uhrádzajú sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam, sa zrejme nezvýšia tak, ako to navrhovala vláda. Vo svojom vystúpení k zmenám v dôchodkoch a odvodoch to naznačil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.
„Som pripravený akceptovať zmeny v poplatkoch, aby celkový súčet poplatkov nebol vyšší ako doteraz,“ povedal. Odmietol pritom tvrdenie opozície, že vláda má nejaké dohody s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami.
Navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení, ktorá má zaviesť zmeny v prvom a druhom dôchodkovom pilieri, je podľa Richtera prejavom zodpovednosti vlády Roberta Fica. Pripustil pravdivosť tvrdenia opozičných poslancov, že sa navrhované opatrenia môžu týkať až 3 miliónov ľudí. „Len zodpovedná vláda môže mať ambície riešiť problémy, nie vždy populárne, ktoré sa týkajú toľkých ľudí,“ povedal počas rozpravy k novele zákona o sociálnom poistení.
Šéf rezortu práce a sociálnych vecí zopakoval, že druhý penzijný pilier bol zle nastavený a nezodpovedá výkonnosti slovenskej ekonomiky. „Nechceme to stavať ako akýsi súboj medzi prvým a druhým pilierom,“ povedal Richter. Zmenami v prvom pilieri podľa neho vláda rieši budúcnosť, keď nastavením veku odchodu do dôchodku vo väzbe na strednú dĺžku života zohľadňuje aj demografický vývoj. Minister Richter položil otázku, kto je zlodej dôchodkov. "Ten, kto ich systémovo rieši, alebo ten, kto ich populisticky zneužíva?" spýtal sa opozície.
Ani úplne zrušenie druhého dôchodkového piliera by podľa poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) dôchodkovému systému na Slovensku nepomohlo. „Nie druhý pilier, ale prvý pilier tvorí deficit v starobnom poistení,“ upozornila. Oslabenie druhého piliera označila za krátkozraké riešenie na účet sporiteľov.
Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.
Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku má podľa vládneho návrhu zostať len v garantovanom fonde. V negarantovaných fondoch sa má tento poplatok zvýšiť dvojnásobne na 0,6 % z čistej hodnoty majetku sporiteľa. Zvýšiť sa má tiež poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor.
Krátko po 12:00 vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) obedňajšiu prestávku. Poslanci budú v rokovaní o novele zákona o sociálnom poistení pokračovať o 14:00.