BRATISLAVA - Vláda dnes odsúhlasila zámer zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia namiesto pluralitného, teda vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne.
Tento systém je totiž charakterizovaný nemožnosťou poistencov vyberať si poisťovňu a neziskovosťou, kedy všetky zdroje okrem nákladov na prevádzku sú použité na zdravotnú starostlivosť. Stalo sa tak necelý mesiac po tom, čo premiér Robert Fico pripustil vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tak má do konca septembra vypracovať projekt a zabezpečiť potrebné kroky na realizáciu tohto zámeru. Pluralitný systém by na Slovensku mohol vzniknúť vyvlastnením akcií súkromných poisťovní, dohodou o ich odkúpení alebo dohodou o správe štátu nad súkromnými poisťovňami. Systém viacerých zdravotných poisťovní bol vytvorený v roku 1993, od roku 2005 môžu tvoriť zisk. Aj keď boli zdôvodňované lepším napĺňaním potrieb pacientov a zvýšením efektívnosti zdravotníckeho systému, podľa ministerstva sa tieto ciele nezrealizovali.
Ako sa poukazuje v materiáli, iba v troch európskych krajinách z 29 analyzovaných umožňuje legislatíva možnosť tvorby zisku z verejného zdravotného poistenia. Unitárny systém má 16 krajín a pluralitný bez možnosti tvorby zisku desať krajín. "Napriek absencii konsenzu v tejto oblasti je faktom, že z piatich krajín s najlepším zdravotným stavom majú podľa štatistiky OECD systém jedného platiteľa štyri krajiny a jedna má pluralitný model, avšak bež slobodnej možnosti poistenca pri výbere zdravotnej poisťovne a bez možnosti tvorby zisku," píše sa v materiáli.
Štát by sa mal podľa návrhu rezortu prioritne pokúsiť so súkromnými poisťovňami dohodnúť o odkúpení ich akcií, resp. vymedzených aktív. "V prípade, ak by ku konsenzuálnemu odkúpeniu akcií nedošlo, bolo by možné pristúpiť k procesu vyvlastnenia," uvádza ministerstvo. Vyvlastniť by sa pritom mohli akcie neštátnych poisťovní alebo iba špecifické aktíva, ktoré vlastnia súkromné poisťovne a v rámci nich len poistný kmeň poisťovní. Riešenie, podľa ktorého by štát prevzal správu nad súkromnými poisťovňami, je podľa materiálu neotestované, a tak je to rizikový právny hybrid.
Zmenu systému rezort odôvodňuje tým, že efektívnosť výdavkov na zdravotníctvo od vzniku systému viacerých zdravotných poisťovní neustále klesá. "Je zrejmé, že pluralita a ziskovosť výsledky slovenského zdravotníctva nielen nezlepšili, ale prispeli k jeho zhoršeniu," píše sa v návrhu. Podľa materiálu vykázali súkromné poisťovne v rokoch 2006 až 2011 zisk vo výške 558,6 milióna eur. Na ich prevádzku bolo v rovnakom období vynaložených 347,7 milióna eur.
O tom, koľko by mohol štát zdravotným poisťovniam vyplatiť v prípade kúpy či vyvlastnenia, Fico zatiaľ špekulovať nechce. Avizoval, že cenu poisťovní by preto mal stanoviť nezávislý uznávaný audítor vybraný vo verejnej súťaži. Tým by sa malo vyhnúť spochybňovaniu toho, či došlo k primeranej náhrade pri využití vyvlastnenia. Čo sa týka ohodnocovania, očakáva Fico najväčší spor. "Musí byť nejaká rozumná úvaha, pokiaľ ide o cenu, pretože nebudeme vyhadzovať miliardy eur za niečo, čo je v podstate len kmeňom poistencov, ale tie verejné zdroje, ktorými disponuje súkromná zdravotná poisťovňa ani nie sú vlastníctvom tej poisťovne, to sú verejné zdroje," povedal.
Premiér pripustil, že štát v tomto okamihu nemá peniaze na kúpu a bude sa musieť preto zbaviť niektorých aktív. Ktorých, zatiaľ nechce konkretizovať, predávať by ich však chcel na burze.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobia tri zdravotné poisťovne, a to štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá pokrýva asi dve tretiny trhu, zvyšok je rozdelený medzi dve súkromné poisťovne - Dôvera a Union ZP.