BRATISLAVA - Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič by sa mal ospravedlniť každému občanovi SR, ktorý prišiel o slovenské občianstvo kvôli tomu, že obyčajní v minulom volebnom období nepodporili zmiernenie Ficovho zákona o štátnom občianstve. Strana Most-Híd to prostredníctvom svojej hovorkyne Zuzany Bačiak Masarykovej uviedla v reakcii na návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne OĽaNO. Parlament sa ním má zaoberať na júlovej schôdzi.
Súčasný zákon o štátnom občianstve prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD) v máji 2010 ako reakciu na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe Ficovej právnej normy prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Obyčajní chcú úpravou tohto zákona vrátiť občianstvo SR ľuďom, ktorí ho stratili napriek tomu, že mali na dotyčný štát reálne väzby.
Podľa návrhu má byť opätovné získanie občianstva pre tých, ktorí oň prišli od 17. júla 2010 do 31. októbra 2012, oslobodené od správnych poplatkov. Z návrhu Igora Matoviča, Eriky Jurinovej, Martina Fecka a Jozefa Viskupiča vyplýva, že nárok na vrátenie slovenského pasu bude mať ten, kto nadobudol občianstvo cudzieho štátu, v ktorom mal povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt po dobu najmenej 12 mesiacov a zároveň splní niektorú z podmienok z novely zákona.
Bugárovci chápu iniciatívu matovičovcov "ako snahu vytĺcť pre seba lacný politický kapitál". Pripomínajú, že obyčajní mali možnosť zmeniť platný zákon v minulom volebnom období, no nezahlasovali zaň. V parlamente bolo počas vlády Ivety Radičovej viacero návrhov na zmiernenie Ficovho zákona o štátnom občianstve. K zmene však nedošlo napriek tomu, že v uplynulom období mali stredopravé strany spolu s matovičovcami väčšinu.
Súčasná právna norma napokon skončila na Ústavnom súde (ÚS) SR. Skupina poslancov Národnej rady SR, ktorú vedie Gábor Gál (Most-Híd), namieta, že ustanovenie zákona hovoriace o strate štátneho občianstva SR tým, že občan prijme štátne občianstvo iného štátu, je v rozpore s Ústavou SR. Plénum ÚSSR prijalo podanie skupiny 30 poslancov na ďalšie konanie. Ich žiadosti na pozastavenie účinnosti niektorých ustanovení zákona o štátnom občianstve však súd nevyhovel.