BRATISLAVA – Zrušenie funkcie podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny je o krok bližšie. Parlament dnes posunul do druhého čítania novelu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy (tzv. kompetenčný zákon).
Agenda v súčasnosti neobsadeného úradu sčasti prejde do gescie ministerstva kultúry. Rezort diplomacie by zas mal zastrešiť starostlivosť o komunitu Slovákov žijúcich v zahraničí a rozhodovať aj o dotáciách na presadzovanie ľudských práv a na predchádzanie diskriminácii.
Novela tiež mení názov Ministerstva zahraničných vecí SR, po novom sa bude volať Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ministerstvo kultúry podľa navrhovaného znenia zákona prevezme kultúru národnostných menšín. V minulosti práve táto oblasť zaznamenala opačný presun – kultúra národnostných menšín sa vtedy „sťahovala“ z rezortu kultúry na úrad vlády k vicepremiérovi bez ministerstva.
Ministerstvu zahraničných vecí má pribudnúť nová oblasť pôsobnosti - výkon štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí. Ministerstvo má po novom rozhodovať o vydaní osvedčenia, že daný človek má postavenie Slováka žijúceho v zahraničí a povedie evidenciu týchto osvedčení. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí podľa novely zanikne. Šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák však v minulosti povedal, že to nebude znamenať jeho úplný koniec. "Úrad ako taký sa nezruší, zmení sa právny status úradu," vysvetlil.
Rezort diplomacie by mal rozhodovať aj o prideľovaní dotácií, ktorými sa financujú aktivity na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí. Nové kompetencie získa aj ministerstvo vnútra, ktoré bude prideľovať dotácie na riešenie problémov rómskej komunity. Stálymi poradnými orgánmi vlády sa má stať okrem Legislatívnej rady vlády, Hospodárskej rady vlády a Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť aj Rada vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie.
Opozícia novelu v parlamentnej rozprave kritizovala. Vládni kritici sa totiž nazdávajú, že agenda ľudských práv si zasluhuje samostatný úrad podpredsedu vlády. Spochybňovali tiež, či je rezort diplomacie vhodný na prideľovanie dotácií na presadzovanie ľudských práv a predchádzanie diskriminácii. Ako podotkli Lucia Nicholsonová (SaS) a Peter Pollák (OĽaNO), ministerstvo zahraničných vecí koná predovšetkým navonok a nie je isté, či bude môcť rozdeľovať granty pre aktivity na Slovensku. Opozičníci sa tiež nazdávajú, že vláda mohla prostredníctvom tejto novely preukázať ochotu šetriť na sebe a zrušiť napríklad niektoré z ministerstiev.
Novela má byť v prípade definitívneho schválenia účinná od 1. septembra tohto roka.