BRATISLAVA - Nenávistné prejavy voči gejom či lesbám by mali byť trestné, myslí si poslanec Martin Poliačik (SaS). Argumentuje tým, že ak slovenská legislatíva pozná tresty za podnecovanie nenávisti na základe rasy, národnosti, farby pleti, pôvodu alebo náboženského vyznania, rovnako treba trestať nenávistné prejavy na základe sexuálnej orientácie.
Vlastný návrh sa zatiaľ Poliačik do parlamentu predložiť nechystá. "Teraz pracujeme na registrovaných partnerstvách, nechceme tú tému trieštiť," vysvetlil. Prízvukoval, že schválenie úpravy na trestanie prejavov nenávisti na základe sexuálnej orientácie Slovensku odporúča aj Rada Európy. "Myslím, že konať má ministerstvo spravodlivosti," dodal.
Poliačikovi nie je vzdialený ani tradičný liberálny názor, že slovné delikty by sa nemali trestať, ak nevedú priamo k násiliu. "Ale keď už také tresty máme, myslím, že by sme mali merať rovnakým metrom," povedal. Poliačik v roku 2011 hlasoval aj za zavedenie trestného činu schvaľovania, popierania či ospravedlňovania zločinov komunistických alebo fašistických režimov. Za takýto zločin v súčasnosti hrozí vinníkovi uväznenie až na tri roky.
Predseda klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník si naopak nemyslí, že by mal štát takéto delikty trestať. Nazdáva sa, že takáto ambícia vyvolá neželaný efekt a posilní pozície tých, ktorí homosexuálov znevažujú. Za rozumnejšie preto považuje, ak takéto názory zostanú na periférii verejnej diskusie. "Normálna väčšina má vymýšľať tresty? Za chvíľu by sme mali tresty za všetko, myslím, že netreba prilievať olej do ohňa," poznamenal.
Aj v KDH sa prihovárajú za nezavádzanie nových trestov. "Som prívržencom čo najširšej slobody prejavu. Myslím, že by sme mali ísť skôr cestou osvety než trestného práva," uviedol Radoslav Procházka, ktorý v minulosti šéfoval ústavnoprávnemu výboru parlamentu. Názor, že slovné delikty by sa trestať nemali, dlhodobo zastáva aj exminister vnútra z KDH Daniel Lipšic. Ten sa viackrát nechal počuť, že by netrestal ani popieranie holokaustu.
Debatu o znevažovaní neheterosexuálov rozvíril poslanec za OĽaNO Štefan Kuffa, keď o nich povedal, že sú to chorí ľudia, ktorým treba pomáhať a z tejto choroby ich liečiť. Príslušníci štvorpercentnej menšiny ho vyzvali, aby sa ospravedlnil, čo Kuffa odmietol. „Týmto ľuďom sa špecificky treba venovať. Máme tuná psychiatrov, liečebne. Netvárme sa, že sú to ľudia, ktorí nepotrebujú pomoc. Potrebujú ju,“ povedal v rokovacej sále.