BRATISLAVA - Vláda dnes schválila materiál ministra vnútra Roberta Kaliňáka, kde predstavuje zmeny vo fungovaní štátnej správy. Dôvodom na pripravované zmeny je "veľký tlak na konsolidáciu verejných financií".
Preto v záujme dosiahnutia stanovených cieľov rozpočtového deficitu je nevyhnutné vo veľmi krátkom čase vykonať významné zmeny nielen na príjmovej, ale aj na výdavkovej strane rozpočtu štátnej správy. Podľa predkladacej správy je pre udržateľnosť zabezpečenia výkonu štátnej správy na požadovanej úrovni nevyhnutné vykonať predovšetkým systémové zmeny v jej fungovaní, pretože riešenia na báze plošného znižovania výdavkov už v niektorých kapitolách narážajú na svoje limity. Výsledkom systémových zmien, ktoré rezort vnútra označil ako Program ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa), by malo byť zvýšenie efektivity, zrýchlenie modernizácie a elektronizácie štátnej správy, ako aj zvýšenie transparentnosti jej fungovania.
Víziou Programu ESO je, aby občan a podnikateľ vybavil všetky špecializované transakcie zabezpečované štátom jednoducho a s minimálnymi nákladmi. "Pri styku so štátom môže maximálne využívať elektronické prostriedky a pri osobnom vybavovaní nemusí navštevovať žiadne ďalšie špecializované úrady na rôznych miestach. Štátna správa je z pohľadu občana a podnikateľských subjektov jednoduchá, prehľadná a dostupná. Štátna správa je štíhla, pružná, funguje udržateľne, transparentne a s minimálnymi nákladmi," píše sa v dokumente.
Základné črty zmien prezentoval minister vnútra na tlačovej besede vo štvrtok. K 1. januáru 2013 by nemali existovať druhostupňové krajské orgány špecializovanej štátnej správy, o rok neskôr zvyšné orgány špecializovanej štátnej správy. Postupne by ich agenda mala prechádzať na centrá. Mimoriadne náklady, ktoré by si reforma vyžiadala, minister nepredpokladá. "Musíme vychádzať zo zdrojov, ktoré máme k dispozícii," povedal na tlačovej besede.
Zo súčasných 745 orgánov miestnej štátnej správy by malo zostať zhruba 79. Je to o 89 percent menej, čo však podľa Kaliňáka neznamená, že o toľko by mal klesnúť aj počet ľudí. Z 916 rozpočtových organizácií by malo zostať 58, ktoré by boli schopné centrálne obsluhovať Slovensko. "Predovšetkým chceme zmeniť pomer obslužných činností, ktoré sa týmto úradom venujú." S ľuďmi, ktorí prídu o svoje miesta, sa podľa ministra počíta napríklad pri kontrolnej činnosti. "Primárny cieľ nie je ľudí prepúšťať, ale efektívne ich použiť," dodal vo štvrtok.
Minister vnútra ďalej odhadol, že momentálne štát obhospodaruje okolo 550-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Približne 200-tisíc metrov štvorcových je navyše oproti stavu, ktorý štát potrebuje. "Na týchto 200-tisíc metroch štvorcových kúrime, svietime, udržujeme a riešime ďalšie mnohé opatrenia, ktoré stoja daňovníkov peniaze, úplne zbytočne," dodal. Potrebné bude tiež zaviesť akýsi "centrálny vzorec", ako by mal vyzerať slovenský úradník, koľko bude stáť nielen na mzde, akú veľkú kanceláriu potrebuje, či koľko výkonov smerom k občanom má urobiť.
Spoľahlivosť by mala priniesť previazanosť štátnych orgánov prostredníctvom centralizovaného elektronického systému. V praxi by to malo znamenať, že občan by mal vybaviť svoje žiadosti voči štátu na jednom mieste. Všetky informácie, či podklady, ktoré má štát vo svojich databázach a sú potrebné k vybaveniu žiadosti, bude povinný dodať bez ďalších nárokov na občana. Navyše žiadosti bude možné podávať kdekoľvek na Slovensku.
Minister avizuje ďalej väčšiu otvorenosť štátu. "Tam chceme prispieť k tomu, aby sme mohli čo najväčšie množstvo otvorených informácií poskytovať na serveri data.gov.sk, aby či už organizácie alebo občania si mohli tieto dáta sťahovať," dodal s tým, že rozširovať sa bude funkcionalita všeobecných verejných databáz, ako je napríklad kataster, obchodný register, verejné obstarávania, zverejňovanie zmlúv.