BRATISLAVA – Minister vnútra Daniel Lipšic dnes na tlačovej besede potvrdil, že podal na Generálnu prokuratúru oznámenie o zrušenie privatizácie Paroplynového cyklu, ktorý získala finančná skupina Penta. Lipšic tvrdí, že Slovensko prišlo o 15 miliárd korún a predaj presadila Anna Bubeníková, spomínaná v spise Gorila. Vraj má aj dôkazy.
Penta by bola podľa Lipšica bez obchodov so štátom bezvýznamná. Až 60 % imania podľa ministra vnútra tvorí práve Paroplynový cyklus. Spomenul aj to, že Penta okrem privatizácii vyrástla na pochybných biznisom VSŽ a VÚB kupón. Lipšic chce aby prokurátor podal žalobu o neplatnosti privatizácie. Navyše tvrdí, že Penta môže aj za drahšiu elektrickú energiu, ktorú platia Slováci.
Lipšic podal podnet na GP na zrušenie privatizácie PPC
Minister vnútra Daniel Lipšic chce zrušiť privatizáciu spoločnosti Paroplynový cyklus, a.s. (PPC). Tá v súčasnosti už pôsobí pod názvom PPC Energy Group, a.s. Spoločnosť PPC, ktorá prevádzkuje elektráreň s kombinovaným paroplynovým cyklom, kúpila v roku 2004 od Fondu národného majetku SR investičná skupina Penta za dve miliardy vtedajších slovenských korún. “Podal som podnet na generálnu prokuratúru na zrušenie privatizácie paroplynového cyklu. Vyšetrovanie potvrdzuje, že k privatizácii paroplynového cyklu došlo nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu,“ povedal na dnešnej tlačovej besede Lipšic.
Spoločnosť PPC mala podpísať so Slovenskými elektrárňami, ktoré vtedy vlastnil iba štát, exkluzívnu predraženú zmluvu o výkupe elektrickej energie na obdobie 25 rokov. Zmluva mala garantovať pre firmu PPC zisk v spomínanej výške 500 mil. eur. "Zmluva je predražená o zhruba 50 %. Aj preto je elektrina taká drahá," dodal Lipšic. Minister nechápe, prečo privatizačná komisia schválila predaj spoločnosti PPC za dve miliardy slovenských korún, keď firma mala cez spomínanú zmluvu garantovaný zisk 15 miliárd korún. "Zmluva bola nevypovedateľná. Pravdou je, že PPC je to pravé zlaté teľa Penty,“ konštatoval Lipšic, podľa ktorého tento prípad súvisí s kauzou Gorila.
Penta najprv v roku 2004 získala od Fondu národného majetku SR 90 % akcií PPC. Podľa vtedajšieho ministra hospodárstva SR Pavla Ruska v tendri na predaj 90 % akcií spoločnosti PPC existovala vysoká lobby finančných skupín. "Mám silný pocit, že celý predaj PPC smeroval iba k jednému záujemcovi, pričom tam bola vysoká lobby finančných skupín," uviedol v roku 2004 Rusko. V roku 2007 kúpila Penta od Slovenských elektrární aj zvyšný 10-percentný podiel bratislavského paroplynu. Spoločnosti vtedy nechceli konkretizovať kúpnu cenu. Partner skupiny Penta Jaroslav Haščák v roku 2007 však priznal, že cena bola vysoká.
Lipšic svoje tvrdenia opiera o materiál, ktorý bol v apríli 2004 preložený na rokovanie vlády vtedajším ministrom Pavlom Ruskom. Materiál bol však z rokovania stiahnutý a napriek tomu, že jeho obsah bol medializovaný, Lipšic dnes tvrdil, že o ňom až doteraz nevedel. "Aj tento materiál je jedným z vecných dôkazov môjho podnetu na prokuratúru," povedal minister. V dokumente sa píše o spomínanej strate 7 až 15 miliárd, ktorá vznikne SE po privatizácii PPC. "Aj preto je na Slovensku elektrina taká drahá," vyhlásil Lipšic.
Ďalej informoval, že predsedníčkou výberovej komisie pri privatizácii PPC vo FNM bola Anna Bubeníková, ktorá napriek rozporným názorom v komisii presadila ponuku Penty. "Táto kvázi investícia sa Pente vrátila za 1,5 roka," povedal Lipšic, ktorý paroplynový cyklus označil za zlaté teľa Penty.
Čo sa hovorí v údajnom spise Gorila o privatizácii PPC: