BRATISLAVA – Otvorené vládnutie, transparentnosť a demokracia sú dlhoročnými témami všetkých európskych štátov, USA a mnohých ďalších krajín. Podľa premiérky Ivety Radičovej sme prišli do štádia, keď je každý, aj pozitívny lobbing vnímaný ako korupcia.
Ako poznamenala dnes na dvojdňovej medzinárodnej konferencii sa mladé demokracie, ku ktorým patrí i SR, pokúšajú o definíciu lobbingu najskôr prostredníctvom zákonov či nariadení. "Potom prídu k zisteniu, že ani najlepší legislatívny predpis nie je dostatočný. Na jednej strane máme veľmi schopných vynaliezavých občanov aj inštitúcie a na druhej strane je rozdiel medzi legálnosťou a legitimitou. Aj legálny postup v zmysle zákona neznamená, že je legitímny a že spĺňa nároky etických a morálnych kritérií," podčiarkla.
Počas tlačovej konferencie vyzdvihla kroky Európskej komisie (EK) k agende, týkajúcej sa tzv. e-governmentu, teda elektronickej štátnej správy. Pripomenula, že podmienkou otvorenosti vládnutia a jeho kontroly je prístup k informáciám. "Našou úlohou a záujmom je vytvárať také podmienky, aby občania neboli odkázaní na iba informácie z médií a už vôbec nie od politikov, ale aby mali prístup k pôvodným prameňom a na tom základe si utvárali vlastný názor," dodala s tým, že samotní občania tomu môžu napomôcť svojím aktívnym prístupom. A to napríklad účasťou na verejných diskusiách, domáhaním sa všetkých údajov a hlavne narábaním s objektívnymi informáciami.
Komisárka EÚ pre digitálnu agendu Neelie Kroes doplnila, že ľudia musia trvať na tom, aby dostávali pravdu. "Treba slovenských politikov a vládu konfrontovať s pravdou. Povedzte im, že nechcete počuť rozprávky, ale chcete počuť pravdu," adresovala prítomným. Zopakovala, že digitálna agenda je jednou z hlavných tém, v ktorej EÚ potrebuje vybudovať infraštruktúru tak, aby bola pokrytá celá Európa. Demokracia je podľa nej pre tých, ktorí sú schopní byť transparentní, otvorení a prevziať zodpovednosť.
Implementáciu akčného programu Iniciatívy pre otvorené vládnutie v SR označila za ambiciózny krok. Ten kabinet prijal na svojom rokovaní 22. februára. Realizácia aktivít, ktoré z neho vyplývajú, je naplánovaná na tento a na budúci rok. Ide o záväzok SR, ktorá je súčasťou medzinárodnej Iniciatívy pre otvorené vládnutie. Štáty, ktoré sa k nej pridali, musia svoje akčné plány odovzdať do 9. apríla. Predstavené budú o niekoľko dní na to na výročnej konferencii v Brazílii.