BRATISLAVA - Premiérka Iveta Radičová s čistými rukami do politiky vstúpila, s čistými rukami aj odchádza. Ako uviedla dnes v relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko, jej vláde sa podarilo naštartovať systémový boj proti korupcii, čo vysoko hodnotia aj vo svete - Slovensko je v prvej tridsiatke krajín z hľadiska hodnotenia konkrétnych prijatých protikorupčných opatrení.
Protesty Gorila premiérka vníma ako podporné aktivity na ich presadenie, spis Gorila však považuje za zmes právd, poloprávd a beletrizácie. Voči vťahovaniu svojej osoby do kauzy sa ohradzuje.
Verejnosť už podľa Radičovej politikom neverí, podozrenia politici vytvárajú sami. Sú podľa nej agresívni a útočia na seba navzájom. Občania si potom pochopiteľne myslia, že všetci sú klamári, myslí si premiérka. "Pokúšala som sa viac-menej úspešne vnášať prvok slušnosti do politiky," uviedla Radičová, podľa ktorej sa na Slovensku vníma ako samozrejmosť to, že politik klame. Ak sa považuje za súčasť fungovania spoločnosti provízia či korupcia, potom je podľa nej všetko popretkávané províziami. Ako problém vníma to, že vinníci ostávajú na Slovensku nepotrestaní. "Ani najlepšie pravidlá nezabránia tomu, aby sa vyskytol zlodej. Ale musíte ho odhaliť a sankcionovať," uviedla premérka. "Po čine musí nastať trest," zdôraznila.
Kauza Gorila sa podľa Radičovej stala symbolom prehnitia korupcie, zužovať však problém korupcie na tento spis považuje za nemiestne. Premiérka si myslí, že napriek tomu, že v spise sa spomínajú politici, pre mnohých voličov to nie je problém. Ako uviedla, strana Smer-SD a Robert Fico sú spomínaní v dokumente najčastejšie, napriek tomu je Fico najdôveryhodnejším slovenským politikom.