BRATISLAVA - Výroky ministra vnútra Daniela Lipšica kazia dobrú povesť Privatbanky, banka v blízkej budúcnosti podá žalobu na svoju ochranu. Ako agentúru SITA informovala Lea Krčmáriková z Penta Investments Limited, vlani Spravodajská jednotka finančnej polície a Národná banka Slovenska vykonali štandardne plánovanú kontrolu.
V zisteniach kontrol sa podľa Krčmárikovej nikde neuvádza, že by došlo k „praniu špinavých peňazí“, neuvádzajú sa slová ako „záujmové osoby polície“, „podsvetie“ alebo „mafia“.
"Charakter informácií a spôsob ich podania ministrom Lipšicom na stredajšej tlačovej konferencii Ministerstva vnútra SR považujeme za hrubý zásah do práv banky i akcionára. Výroky ministra zasahujú do ich dobrej povesti vo vzťahu k verejnosti a obzvlášť klientom banky a ovplyvňujú negatívnym spôsobom ich mienku," uvádza Krčmáriková. Banka preto podniká príslušné právne kroky smerujúce k ochrane práv, v blízkej budúcnosti podá žalobu na ochranu dobrej povesti.
Podľa riaditeľa odboru marketingu Privatbanky Milana Ondreja Spravodajská jednotka finančnej polície overovala spolu 248 zdokumentovaných obchodných prípadov, pričom z tohto počtu mala konkrétne výhrady len v piatich prípadoch a z toho len v jednom prípade spravodajská jednotka vyhodnotila obchodnú operáciu ako neobvyklú. Avšak z výsledkov jej kontroly nevyplýva, že by dospela k záveru, že išlo o tzv. pranie špinavých peňazí. V zostávajúcich štyroch vytknutých prípadoch išlo o nedostatky formálneho charakteru. Za porušenie zákona bola uložená banke 18. novembra 2011 sankcia. Banka voči uloženej sankcii podala opravný prostriedok, o ktorom rozhodol minister vnútra 25. januára tohto roku.
Minister vnútra Daniel Lipšic sa v stredu v súvislosti s objavením dokumentu na internete, ktorý ho spája so spoluprácou s vojenským obranným spravodajstvom, opýtal, kto je naozaj za tým a kto využíva na Slovensku konšpiračné byty. Minister podľa vlastných slov pred niekoľkými dňami vydal rozhodnutie, ktorým konštatoval, že Privatbanka, ktorá patrí finančnej skupine Penta, porušila v 248 prípadoch zákon proti praniu špinavých peňazí v celkovom objeme pol miliardy korún.