BRATISLAVA – SDKÚ-DS navrhuje, aby použitie informačno-technických prostriedkov kontrolovali dvaja členovia branno-bezpečnostného parlamentného výboru s tým, že budú mať prístup ku všetkým tajným dokumentom. Ako uviedol dnes na tlačovej besede predseda tohto výboru Martin Fedor, jeden z dvojice poslancov by mal byť z koalície a jeden z opozície.
„Mali by to byť morálne čistý a bezúhonní ľudia,“ uviedol s tým, že obaja by dali vopred súhlas, že by boli podrobovaní detektoru lži. Podľa neho kontrola výboru nebude formálna, len ak pôjde do hĺbky. Branno-bezpečnostný výbor by mohol prijímať aj podnety od občanov. Tento návrh podľa Fedora spôsobí, že každý bude vedieť, že niekto môže skúmať žiadosti o súhlas na odpočúvanie.
Dvojica poslancov by mala mať podľa ministerky spravodlivosti a podpredsedníčky SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej prístup ku všetkým informáciám. Budú tiež zaviazaní mlčanlivosťou. Budú skladať sľub. Na diskusiu je aj to, či by títo poslanci mali mať bezpečnostnú previerku Národného bezpečnostného úradu. Fedor však upozornil, že v prípade udeľovania previerky by bezpečnostné zložky kontrolovali poslancov, ktorí ich majú kontrolovať a to sa mu preto nepozdáva.
Novela zákona na ochranu pred odpočúvaním, na ktorej SDKÚ-DS pracuje od júna, by mala posilniť aj práva občanov, proti ktorým bolo odpočúvanie nasadené. Podľa Fedora každý orgán, ktorý môže používať odpočúvanie, by mal mať povinnosť do šiestich mesiacov informovať občana, že bolo proti nemu použité odpočúvanie. To umožní občanom, ktorí sa nemajú ako dozvedieť, že boli odpočúvaní, aby sa mohli obrátiť na súd, aby preskúmal opodstatnenosť ich odpočúvania. Bude platiť aj výnimka. Tá však musí byť schválená súdom a preskúmateľná branno-bezpečnostným výborom.
Ak by sa našla poslanecká zhoda tomuto návrhu SDKÚ-DS, Žitňanská si vie predstaviť, že by sa našli dôvody na skrátené legislatívne konanie. „Cítil som politickú vôľu zo všetkých strán, že keď to nepresadíme teraz, tak potom už nikdy. Návrh je realistický i akceptovateľný,“ doplnil Fedor.
Podľa Žitňanskej pri kauze odpočúvania, ktorá prepukla tento týždeň, ide o predvolebný boj, ktorý je v takejto podobe nezmyselný. „V záplave spravodajských dezinformácií občan nemá šancu zistiť, kde je pravda. Je to aj zlý signál do zahraničia,“ konštatovala. Podľa nej treba ľuďom vrátiť dôveru v štát a jeho inštitúcie. „Ľudia si musia byť istí, že zásahy do ich súkromia sa dejú len keď je na to zákonný dôvod,“ dodala.