BRATISLAVA - Ministerstvo školstva po páde vlády odkladá avizovaný predaj budov. Šéf rezortu Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) plánoval ušetriť a predať nehnuteľnosti, ktoré sú pre štát stratové. Mali medzi nimi byť aj budovy v atraktívnych lokalitách hlavného mesta.
"Pozastavili sme prípravu nových zákonov a niektorých strategických materiálov, pozastavil sa plánovaný predaj majetku a prehodnocujú sa niektoré pripravované verejné obstarávania," povedala hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková.
Všetky opatrenia vyplynuli z interného rozhodnutia vedenia ministerstva. Podľa Jurzycovho odhadu mal predaj nehnuteľností pokryť jedno percento z objemu peňazí, ktoré idú na platy učiteľov, teda približne desať miliónov eur. V Bratislave chcel Jurzyca speňažiť napríklad prízemnú budovu v Novom Meste na Budyšínskej ulici, jednopodlažnú budovu na Jozefskej ulici neďaleko Grassalkovichovho paláca či komplex Iuventa v Karlovej Vsi.
Po tom, čo parlament nevyslovil dôveru vláde Ivety Radičovej, rezort školstva pokračuje len v obstarávaniach, ktorých zastavenie by mohlo ohroziť chod ministerstva a jeho priamo riadených organizácií.
"Obstarávania väčšieho rozsahu, ktoré boli plánované (ako nákup výpočtovej techniky a podobne) sa prehodnocujú a všetky ostatné obstarávania musia byť nielen nahlasované vedúcemu služobného úradu ako to bolo doposiaľ, ale aj predložené na odsúhlasenie vedeniu ministerstva," vysvetlila Žiaková.
Rezort necháva v legislatívnom procese návrh zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorý má od nového roka zvýšiť platy učiteľov v priemere o dve percentá. Všetky ďalšie zákony sa budú odvíjať od rozhodnutia prezidenta.
"Ak bude dočasne pokračovať súčasná vláda, máme zámer predložiť do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o vysokých školách, dokončiť niektoré stratégie (regionálneho školstva, celoživotného vzdelávania, výstavby Národného futbalového štadióna a podobne) s tým, že by mohli novému vedeniu slúžiť ako podklad na pokračovanie v strategických zmenách," uzavrela Žiaková.