BRATISLAVA - Predseda parlamentu Richard Sulík dnes u prezidenta Ivana Gašparoviča nepochodil s výzvou 76 poslancov, aby vymenoval zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.
"Sme toho názoru, že povinnosťou pána prezidenta je vymenovať generálneho prokurátora bez zbytočného odkladu," povedal Sulík na tlačovej besede po skončení stretnutia. Po tom, ako Ústavný súd SR rozhodol o zrušení predbežného opatrenia v súvislosti s voľbou hlavy prokuratúry, nevidia títo poslanci dôvod, prečo by nemal byť Čentéš vymenovaný.
Iný názor má hlava štátu. Predbežné opatrenie malo podľa Gašparoviča len zabrániť zvoleniu kandidáta pred tým, ako Ústavný súd SR bude posudzovať niektoré skutočnosti k jeho voľbe. Napriek tomu však bol zvolený nový kandidát na vymenovanie za šéfa prokuratúry, takže Ústavný súd podľa prezidenta nevidel dôvod držať ďalej toto svoje predbežné opatrenie v platnosti. Pripomenul, že ÚS však ešte bude v septembri rozhodovať o ústavnej sťažnosti zastupujúceho šéfa prokuratúry Ladislava Tichého, ktorý napadol verejnú voľbu upravenú novelou rokovacieho poriadku. Poslanci napokon aj tak volili tajne.
"Počkám na rozhodnutie Ústavného súdu SR v septembri, myslím, že to má svoju logiku," povedal Gašparovič a dodal, že ÚS môže rozhodnúť aj tak, že voľba nebola v súlade s ústavou a nastal by stav - ako ďalej? Podľa prezidenta by to vyvolalo otázky, že ak by už bol vymenovaný takto zvolený kandidát, kto a na základe čoho ho odvolá a či bude národná rada voliť nového alebo nebude. Preto chce prezident čakať, podľa neho sa nič mimoriadne nedeje, generálna prokuratúra funguje tak, ako keď má svojho šéfa, lebo teraz má zastupujúceho a ten má podľa Gašparoviča zo zákona všetky práva a povinnosti generálneho prokurátora.
Sulík sa naopak nazdáva, že nie je dobré, ak generálnu prokuratúru vedie človek bez riadneho ústavného mandátu, ktorého nezvolil parlament a nevymenoval prezident. „Základná obava je taká, aby Ústavný súd SR nerozhodoval povedzme dva roky. Urobíme, národná rada aj koalícia, všetko pre to, aby tam zasadol čím skôr človek, ktorý bude mať mandát,“ poznamenal.
Gašparovič sa so Sulíkom zhodol, že vymenovanie generálneho prokurátora by nemal bezdôvodne zdržiavať. „Len tuná ten odklad nie je zbytočný, je dôvodný,“ zdôraznil však. Prezident upozornil aj na odlišnú dikciu Ústavy SR v článkoch, kde sa hovorí o vymenovaní generálneho prokurátora a členov vlády. Kým pri členoch vlády ústava hovorí, že ich prezident „vymenuje“, pri generálnom prokurátorovi sa však píše, že ho prezident „vymenúva“. Prezident si to vysvetľuje ako odlišný stupeň povinnosti ústavného činiteľa vymenovať.