BRATISLAVA – Premiérku Ivetu Radičovú zarazilo, že slovné spojenie „dobré mravy bolo dôvodom, pre ktorý prezident Ivan Gašparovič vrátil do parlamentu novelu Tlačového zákona. S použitím tejto formulácie v príkladoch tak, ako sú uvedené v zákone, hlava štátu podľa svojho zdôvodnenia nemôže súhlasiť.
„Skutočnosť je však taká, že pojem dobré mravy sa v slovenských zákonoch vyskytuje a sám pán prezident Gašparovič podpísal v rokoch 2006 až 2010 osem zákonov, kde sa pojem dobré mravy vyskytuje," reagovala premiérka. Ako dodala, že „v týchto zákonoch mu pojem dobré mravy neprekážal“.
Podľa premiérky je preto na mieste otázka, čo je skutočný dôvod vrátenia Tlačového zákona, pričom spojenie dobré mravy to podľa nej určite nie je. Toto spojenie je v zákone o ochrane spotrebiteľa, o digitálnom vysielaní programových služieb, o úžitkových vzoroch, o výchove a vzdelávaní, o peňažných príspevkoch a kompenzácii ťažkého zdravotného postihnutia, v zákone o sociálnych službách, o štátnej službe, o ochranných
„Je to skutočný dôvod, alebo niekomu prekáža, že cieľom novely je obmedziť právo verejných funkcionárov na odpoveď?“ pýtala sa Radičová. Prax podľa nej ukázala, že práve politici reagovali na články a reportáže, pričom využívali túto klauzulu v tlačovom zákone. Pripúšťa, že vracanie zákonov je na mieste, ale dôvody, ktoré pred tým neboli dôvodmi, sa zrazu nimi stali.
Minister kultúry Daniel Krajcer tvrdí, že prezident sa riadil politickými dôvodmi a je presvedčený, že právne dôvody, ktorými argumentoval prezident, nie sú opodstatnené.
Prezident v utorok zdôvodnil svoje rozhodnutie tým, že slovné spojenie 'dobré mravy' je v právnom poriadku všeobecne používané, nie je však definované.
Krajcer tvrdí, že definíciu pojmu poskytuje právna teória, ako aj súdna prax. "Nehovoriac o tom, že navrhovaná úprava vychádza okrem iného aj z odporúčania Rady Európy o práve na odpoveď v nových médiách," dodal.